“Hasanpaşa Halk Kütüphanesi yıkılmasın”

CHP Belediye Meclis Üyesi Didem Tokgöz Semiz, Hasanpaşa Halk Kütüphanesi’nin Çorum’un en eski kütüphanelerinden birisi olduğunu hatırlatarak, herkesin bir anısının bulunduğu bu kütüphanenin yıkılmasının doğru olmadığını söyledi.

Güncel 06.03.2020, 23:44
373
“Hasanpaşa Halk Kütüphanesi yıkılmasın”

Çorum Belediye Meclisi, Hasanpaşa Halk Kütüphanesi’nin bulunduğu alanda imar değişikliği yaptı. İl Özel İdaresi’nin talebiyle gündeme alınan madde kapsamında kütüphanenin alanı genişletildi.

Gündemle ilgili CHP’nin düşüncelerini anlatmak üzere söz alan Didem Tokgöz Semiz, 1920’li yıllarda milli kütüphane olarak yapılan taş binanın devamı niteliğinde olan İl Halk Kütüphanesi’nin her Çorumlu üzerinde unutulmaz güzel anılarının bulunduğunu söyledi.

Bu binanın cumhuriyet döneminde yapılmış ve toplumsal değeri olan, Çorumlular tarafından kent hafızasına alınmış sembol bir bina olduğunu belirten Tokgöz, “Bu binanın yıkılmasına 2 açıdan karşıyız. Birincisi şehrimizin çocukları üzerindeki anılarımızın yaşatıldığı manevi değeri açısından yıkılmasına karşıyız. İkincisi de yıkılıp yeni bina yapılması aşamasında bahçesindeki ağaçların kesilmesini istemiyoruz. Bu ağaçlar yılların ağaçlarıdır. Bu teklif dosyasıyla hiç bahçesi olmayan bir kütüphane yapılmasının önü açılacaktır. Yazık olacaktır, yapmayalım” şeklinde konuştu.

Çözüm önerisi de sunan Semiz, “Yeni yapılan belediye binası bittikten sonra tarihi belediye binasının ilk yapıldığı gibi Milli Kütüphane ismiyle orijinal işlevine tekrar döndürülmesiyle şehrimize anıtsal bir yapıyı tekrar kazandırmış olacağız. Kütüphanenin de yıkılması yerine güçlendirme yapılması doğru olacaktır. Buna örnek olarak DSİ binasını gösterebiliriz” diye konuştu.

“VERECEĞİMİZ KARAR YIKIM KARARI DEĞİL”

Meclis 1. Başkanvekili İsmail Bölükbaş ise kütüphanenin yıkılmasıyla ilgili belediyenin bir tasarrufu olmadığını söyledi. Çorum Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvurulması gerektiğini kaydeden Bölükbaş, “Bizim burada vereceğimiz karar yıkılmasıyla ilgili değil. Buradaki mevcut parsel içerisindeki yapılacak binanın alanının biraz daha büyütülmesidir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından imar planı değişikliği oylamaya sunuldu. Teklife CHP’li meclis üyeleri ret oyu kullanırken, değişiklik teklifi AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla onaylandı. (Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
hafif yağmur
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@