“Halkın istediği isim konulmalı”

Belediye’nin parka “Hünkar Hacı Bektaş Veli Parkı” ismini vererek büyük bir Muaviye oyunu oynadığını söyleyen Halil Top, bu oyunlara gelmeyeceklerini, geri adım atmayacaklarını ve parka halkın istediği isim verilene kadar eylemlerinin süreceğini vurguladı.

Güncel 23.02.2014, 21:45 23.02.2014, 21:56
811
“Halkın istediği isim konulmalı”
Çorum Pir Sultan Abdal Derneği üyeleri, eski Cumartesi Pazarı’na yaptırılan parka “Pir Sultan Abdal Gezi Parkı” isminin verilmesi için eylemlerine devam ediyor.

Cumartesi Pazarı’nın yerine yapılan parka gelen dernek üyeleri parkın isminin “Pir Sultan Abdal Gezi Parkı” olması için yaklaşık 4 saat imza toplayarak bildiri dağıttı. Dernek üyeleri basın açıklaması da yaptıktan sonra ellerinde çöp poşetleriyle parkı temizledi. Parka “Pir Sultan Abdal Gezi Parkı” isminin halk tarafından verildiğini belirten Dernek Başkanı Halil Top, bu nedenle Belediye’nin değil halkın dediğinin olması gerektiğini söyledi.

Parka halkın istediği ismin verilmesi için eylemlerinin devam edeceğini ayrıca bu ismin verilmesiyle Gezi Parkı’nda katledilen gençlerin isimlerinin ölümsüzleşerek ebediyyen yaşatılmış olacağını kaydeden Top açıklamasında şunları söyledi: “Pir Sultan Abdal, alevi inancını günümüze taşıyan yedi ulu ozandan biridir. Yalnızca inancı için değil, hak ve adalet için de canı pahasına mücadele etmiştir. Pir Sultan Abdal, kişiliği, karakteri ve mücadelesiyle, yalnızca Alevilerin değil, tüm ezilenlerin öncüsü önderi olmuştur. Günümüzün ilerici, devrimci, demokrat güçlerine de örnek ve esin kaynağıdır. Gezi direnişini de yaratan, bu zulme karşı direnme geleneğidir. İşte bu nedenle, parkımızın adının ‘Pir Sultan Abdal Gezi Parkı’ olmasını istiyoruz. Bu ismin verilmesi için 6 bin imza toplayarak Belediye Başkanlığı’na resmi başvuruda bulunduk.

Aradan aylar geçtikten sonra parka “Hünkar Hacı Bektaş Veli Parkı” isminin verildiğini öğrendik. Bu isim iyiniyetle verilmiş olsaydı bizim için büyük bir kazanım sayılabilirdi. Hatta bizim çalışmalarımız olmasaydı, kendi gerici zihniyetlerine göre bir isim verebilirlerdi. Ama ortada büyük bir Muaviye oyunu vardır ve bizim itirazımız bunadır. Muaviye zihniyetinin günümüzde ki yansıması olan, faşist AKP ve onun belediyesinin de yaptığı budur. Bu oyuna bir daha gelmeyeceğiz. Geri adım atmayacağız. Her gün milli iradeden dem vuran AKP’ye ve onun belediyesine sesleniyoruz. 6 bin insanımızın imza ve iradesine saygı gösterin ve bir an evvel parkımıza ‘Pir Sultan Abdal Gezi Parkı’ ismini verin. İmza kampanyamıza yeniden başlıyoruz. Eğer bu yolla gene sonuç alamasak, eylemlerimiz sürecek” dedi.
(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
parçalı az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:12
Yatsı 21:58
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@