21 Şubat 2014 Cuma 01:36
“Halkevleri kalkınmaya katkı sağladı”
Yazar Muzaffer Gündoğar’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe ADD Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer, İşçi Partisi İl Başkanı Mehmet Patlar, eğitimci yazar Müslüm Tunaboylu, yazar Fatma Yalçınkaya Sevilmiş, yazar Selahattin Aydemir ile ADD üyeleri katıldı.

Geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Halkevlerinin toplumu bilgilendirmek, aydınlaşmak ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak gibi görevlerinin olduğunu belirten Muzaffer Gündoğar, “Kurtuluş Savaşı sonrası aydınlanma mücadelesi başlatan Mustafa Kemal Atatürk, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Köy Enstitüleri ve Halkevlerini kurarak devrim gerçekleştirdi. Türk alfabesinin kabul edilmesi ile eğitim, bilim ve sanat alanında büyük bir kalkınma yaşandı, 1923-1938 yılları arasında ise o günün şartlarına göre büyük çalışmalar başarıldı. Keşke Atatürk 10 yıl daha yaşasaydı, Türkiye çok daha gelişmiş bir ülke olacaktı” diyerek Halkevlerinin kuruluş amaçları ve kapsamı hakkında davetlilerle bilgi paylaşımında bulundu.

Halkevlerinin kapatılmasının Türkiye Cumhuriyeti için büyük kayıp olduğunu ifade eden Gündoğar, “19 Şubat 1932 yılında Atatürk’ün isteği doğrultusunda kurulan Halkevleri başlangıçta 14 ilde örgütlendi. Dil tarih kolu, köycülük kolu, sosyal yardım kolu, spor kolu ve güzel sanatlar kolu olmak üzere 5 kolda faaliyet gösterdi. Tüm Türkiye’de sayıları 478’e ulaştı. Her Halkevi kendi ilinde bir yayın organı oluşturdu. Dergilerde çalışmaları ile ilgili yazılar yayınlandı. Demokrat Parti’nin iktidara gelmesi ile yüzlerce Halkevi ise kapatıldı. Taşınmaz malları hazineye devredilerek, binlerce kitap mahzenlere doldurulup yok edildi” diye konuştu.

Çorum Halkevi üye sayısının 968 olduğunu belirten Muzaffer Gündoğar, o dönemde Çorum Halkevi Dergisinin de yayınlandığını söyledi. Gündoğar, “Çorum Halkevleri ise kuruluşundan bir yıl sonra 24 Şubat 1933’de açıldı. 921 erkek, 47 bayan olmak üzere toplam 968 üyeye ulaştı. Çorum Halkevi Dergisi ise 15 Nisan 1938 yılında ilk sayısını çıkardı. 61 sayı ve toplamda 2410 sayfa yayınlanan dergi kâğıt bulunamadığı için zaman zaman ara vermek zorunda kaldı. Yazar kadrosu genellikle aydınlardan oluşuyordu. Zamanında çok güzel çalışmalar yaptılar. Şu an hayatta olmayan yazarlarımızı rahmetle anıyoruz” dedi.
(Onur MÜLAZIM)

Son Güncelleme: 21.02.2014 01:37