Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden soba zehirlenmelerine karşı uyarı

Çorum Halk Sağlığı Müdürlüğü, yazılı bir açıklama yaparak karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı. 

Güncel 08.12.2016, 17:10
676
Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden soba zehirlenmelerine karşı uyarı

Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan açıklama da, kış mevsimi içinde bulunduğumuz bu aylarda ısınma amacı ile kullanılan soba, baca ve şofbenlerden kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerinde artış görüldüğüne dikkat çekilerek, özellikle lodos rüzgarlarının yoğun olduğu günlerde bu tür zehirlenme olaylarına karşı gerekli tedbirlerin alınması gerektiği ifade edildi.
Soba ve bacalarla ilgili uyulması gereken kurallar hakkında uyarılarda bulunan açıklama da, “Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti surelerine dikkat edilmeli. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı. Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli. Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı. Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1m. daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı. Binaların Yangından Korunması yönündeki mevzuat hükümlerine uyulmasına özen gösterilmelidir” denildi.
Açıklama da şofben kullanımında alınan cihazın kalite belgesi ve garantilerine dikkat edilmesi, şofbenlerin mutlaka bacaya bağlanması, baca bağlantısı olmayan yerlerde şofbenlerin asla çalıştırılmaması, şofbenin monte edileceği mekân yeterli büyüklükte olmalı, şofben mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir havadar mekâna takılması, şofbenin montajının mutlaka yetkili servis tarafından yapılması istendi.
Açıklama da, şofben zehirlenmelerinin genellikle gaz kaçaklarında yerine yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde yetersiz hava ve yetersiz yanma sonucunda oksijen oranının düşmesi ve karbonmonoksit oranının yükselmesiyle gerçekleştiği için şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanması gerektiği vurgulanırken, bacaların yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemesi, konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde dedektör bulundurulması, ayrıca şofbende gaz kaçağı hissedildiğinde öncelikle gaz vanası ve tüp dedantörü kapatılması, elektrik düğmeleri açılmaması açıksa kapatılması, kibrit-çakmak gibi alev ve kıvılcım çıkartabilecek hiçbir işlem yapılmaması, pencerelerin karşılıklı açılarak ortamın havalandırılması ve hemen gaz şirketi yetkilisi veya şofben servisi aranması çağrısında bulunuldu.
Lodos süresince dikkat edilecek hususlar hakkında da bilgi verilen açıklama da şu ifadelere yer verildi; “Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmamalıdır. Yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlak surette söndürülmelidir. Bina yanlarında veya çatı saçak altlarında yürümemeye veya durmamaya özen gösterilmelidir. Kopan, sarkan ve yere düşen elektrik hatlarına ve kablolarına yaklaşmayınız ve bu gibi durumları 186 no’lu telefondan Elektrik Arıza Servisi’ne bildirilmelidir. Çökme veya yangın tehlikesinin bulunduğu durumlarda derhal 110 no’lu telefondan İtfaiye Servisi’ni aranmalıdır. Ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında derhal 112 no’lu telefondan Acil Yardım Servisi aranmalıdır. Doğalgaz şebekesi ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunlarda 187 no’lu telefondan Doğalgaz Arıza Servisi aranmalıdır”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 04:55
Güneş 06:20
Öğle 12:38
İkindi 16:04
Akşam 18:47
Yatsı 20:06

Gelişmelerden Haberdar Olun

@