“Halk edebiyatı bir milletin en önemli kültür mirasıdır”

Hitit Akademi Derneği’nin geçtiğimiz günkü konuğu Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atiye Nazlı oldu.

Güncel 09.04.2014, 23:35 09.04.2014, 23:35
825
“Halk edebiyatı bir milletin en önemli kültür mirasıdır”

Hitit Akademi Derneği’nin geçtiğimiz günkü konuğu Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atiye Nazlı oldu.

Seminerin açılışında söz alan Hitit Akademi Derneği Başkanı Zekeriya Işık, en ciddi zamanlarda bile karmaşık bir varlık olan insanın oldukça basit olarak gözüken ve sadece sanatsal ve nostaljik değeri olduğu var zannedile gelen masallar, hikayeler, menkıbeler, türküler, şiirler, fıkralar ile kendisine istikamet çizdiği gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Atiye Nazlı ise sunumunda şu hususlara değindi:

“Halk edebiyatı, bir milletin tarih boyunca nesilden nesile, babadan oğula, anadan kıza sözlü olarak aktarılan masal, efsane, halk hikayesi, atasözü, deyim, vb. türleri içine alan kültür mirasıdır. Her milletin kendine ait değerleri, vatanseverlik, kahramanlık, misafirperverlik, adalet ve eşitlik, halk edebiyatı türleri yoluyla farkında olmadan kalıtımsal olarak devam etmektedir.

Masal kavramı denilince aklımıza ilk gelenler; devler, periler, olağanüstü olaylar ve olmayacak bir işin olması yani insanoğlunun elde edemediği hayalleri ve rüyası olacaktır. Genel olarak bu gözle bakılsa da, masallar sosyolojik anlamda gerçek dünyadır, yaşadığımız herşeydir. Bir çocuğun gözünden yetişkinlerin dünyasıdır. Ancak masallar sadece çocuklar için anlatılmaz ve yaşatılmaz. Devlerin arasında kalan çocuğun büyüdüğü zaman başka bir çocuğun kahramanı olmasıdır, ya da geçmişini unutup devleşmesidir.”

Program karşılıklı tartışma ve soru cevap bölümleriyle noktalandı.
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 03:09
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:13
Yatsı 21:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@