“Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz”

Emek Partisi (EMEP) Kadın Kolları Başkanı Mehtap Gökmen, her sabah bir kadın cinayeti haberiyle güne başladıklarını ve bir çocuğun daha istismara maruz bırakıldığını öğrendiklerini belirterek, “Şiddet dur durak bilmezken, her gün kadınların ve çocukların haklarının gaspına yönelik pek çok düzenlemenin gündeme getirildiğini, salgınla mücadele için çıkarılan infaz yasasıyla sokağa salınan faillerin, kadınların ve çocukların canını almaya devam ettiğini anlattı. Hiçbir koruma tedbiri alınmadan yapılan ‘evde kal’ çağrılarının, binlerce kadını ev içi şiddete maruz bıraktığını anlatan Gökmen, “Kadın cinayetleri can almak konusunda pandemiyle yarışır düzeyde” dedi.

Güncel 26.07.2020, 18:44
219
“Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz”

Böylesi bir dönemde kadına yönelik şiddete karşı en etkin yasalardan biri olan İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme tartışmalarının gündemde olduğunu kaydeden Gökmen, türlü yalanlarla sözleşme maddelerinin çarpıtıldığını ve halka yalan söylenerek “halk adına” kadın düşmanlığının körüklendiğini dile getirdi.

Şiddetsiz bir dünyanın temel koşulunun kadın-erkek eşitliği olduğunu belirten Gökmen, kadınların; erkeğe bağımlı ve itaatkâr, gerekirse ucuz işgücü olması, asli işlerinin sadece neslin devamını sağlamak olmasının istendiğini, Özünde eşitliğe karşı olanların, “İstanbul Sözleşmesi aileyi yok ediyor” yalanına sarıldığını, Yoksulluk, işsizlik tırmanmışken, ülkenin adeta savaş ekonomisiyle yönetilirken, krizin yükünün her gün emekçilerin sırtına yüklenirken, geçinmenin artık bir mucize olmuşken, kadına yönelik şiddetin aşırıya varmışken susanların, boşanmaların artmasının sebebini kadın haklarıymış gibi gösterdiğini kaydetti.

İstanbul Sözleşmesi konusunda halkın yarısı olan kadınlara söz verilmediğini dile getiren Gökmen, kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin istatistiğini bile tutmayan iktidarın, kadınların taleplerini de duymadığını, Hükümetin, sözleşmenin hükümlerine tam riayet etmediğini herkesin bildiğini anlattı. Gökmen, “Sözleşme gereği kamu kurumlarını eğitmesi, denetlemesi gereken devlet bunu yapmazken, iktidar kadınları kendi biçtiği gömleğe sığdırmaya çalışıyor. İstanbul Sözleşmesi’nin geri çekilmesi, halk kesimlerinin kazanımlarına yönelik topyekûn saldırının bir parçasıdır. Kadınların sözü açık: Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz! Gelin bu sözü hep birlikte büyütelim, insanca bir yaşam ve eşitlik için birlikte mücadele edelim” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@