“Hakları için mücadele etmeyenlerin sonu kölelikten başka bir şey değildir”

Veldet, “Çünkü, hak verilmez alınır diyerek 12 Eylül karanlığını parçalayan ve her biri her biri dişe diş direnişlere tanık 24 yıllık tarihimizin bize gösterdiği şudur ki; hakları için mücadele etmeyenlerin sonu sefaletten, kulluktan ve kölelikten başka bir şey değildir. Bu yüzden, hiçbir haksızlığın, hukuksuzluğun, sömürünün ve baskının karşısında korkmuyor, susmuyor ve teslim olmuyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncel 24.12.2014, 00:01 24.12.2014, 01:40
415
“Hakları için mücadele etmeyenlerin sonu kölelikten başka bir şey değildir”
KESK’e bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) Çorum Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Veldet, yazılı bir açıklama yaparak sendikalarının kuruluşunun 24’üncü yıldönümünü kutladı.
Tüm Bel-Sen’in 20 Aralık 1990 tarihinde 6 bin civarında kamu çalışanı eşliğinde 1618 kurucu üyenin dosyalarının İstanbul Valiliği’ne teslim edilmesiyle tüzel kişiliğine kavuştuğunu ifade eden Veldet, “Geride bıraktığımız her biri azim ve kararlılık örnekleriyle dolu bu yıllara baktığımızda bu günlere öyle kolay gelinmediğini görüyoruz. Bu mücadelede binlerce arkadaşımız baskı ve engellemelerle karşılaştı. Birçoğumuza adli ve idari cezalar verildi. Kimi zaman sürgünlerle, kimi zaman gözaltı ve tutuklamalarla, kimi zaman da coplarla sindirilmeye, susmaya zorlandık. Ancak bunların hiçbirine teslim olmadık, sinmek veya yılmak bir yana bütün bu saldırılar mücadelemizle yaratacağımız gelecek güzel günlere olan kararlılığımızı ve direncimizi daha da artırdı” dedi.
Siyasi iktidarın en ufak bir sokak eylemine dahi gaz bombalarıyla, polis coplarıyla saldıran tahammülsüz, baskıcı ve yasakçı faşizan uygulamaları karşısında önümüzdeki sürecin hak ve özgürlükleri uğruna mücadele edenler için zorlu geçeceğini vurgulayan Veldet, şu açıklamayı yaptı.
“Enflasyon artışlarının dahi gerisinde kalan sözde ücret artışları, kamu emekçilerinin Tüm Bel Sen öncülüğündeki kazanıp yıllardır kullandığı toplu sözleşmeli grevli sendikal haklarının ve iş güvencelerinin fiilen ve yeni yasal düzenlemelerle gasp edilmesi girişimleri ve bunlara karşı çıkanları sözde makul şüpheli diyerek susturmayı amaçlayan güvenlik yasaları, önümüzdeki sürecin işaretleri niteliğindedir.
Kökleri bu toprakların yüzyıllar öncesine dayanan direniş geleneğinde yatan ve her türlü baskı ve zulme karşı yıllardır kesintisiz bir şekilde sürdürdüğümüz mücadelemiz; bu ve benzeri saldırlar karşısında değil bir adım dahi geri adım atmak; geçmiştekinden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir.
AKP iktidarının, devletin tüm kurum ve kuruluşlarını denetimi altına alarak tek parti diktatörlüğü altında ülkeyi faşizan bir yönetim anlayışına doğru sürüklemesi karşısında tarihimizin bize öğrettiği susmak, sinmek ve ya pes etmek değil hak ve özgürlüklerimizi korumak ve geliştirmek için tek yol mücadelemizi yükseltmektir.
Çünkü, hak verilmez alınır diyerek 12 Eylül karanlığını parçalayan ve her biri her biri dişe diş direnişlere tanık 24 yıllık tarihimizin bize gösterdiği şudur ki; hakları için mücadele etmeyenlerin sonu sefaletten, kulluktan ve kölelikten başka bir şey değildir.
Bu yüzden, hiçbir haksızlığın, hukuksuzluğun, sömürünün ve baskının karşısında korkmuyor, susmuyor ve teslim olmuyoruz.
Grevli toplu sözleşme hakkımızı engelleyerek bizleri güvencesiz çalışma koşullarına ve sefalet ücretlerine mahkûm etmek başta olmak üzere her türlü ekonomik ve demokratik hak ve özgürlüğümüzü gasp etmek isteyenlere ve onların yolsuzluklarına, hırsızlıklarına, baskılarına ve sömürüsüne karşı her geçen gün daha kararlı ve inançlı bir şekilde mücadelemize devam ediyoruz.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@