Hacı Nuri Lafcı: “Yönetmelik değişikliği hakkaniyetten uzak”

Hacı Nuri Lafcı: “Yönetmelik değişikliği hakkaniyetten uzak”

10 Ağustos 2015 Pazartesi 22:20
Hacı Nuri Lafcı: “Yönetmelik değişikliği hakkaniyetten uzak”

Sağlık-Sen Çorum Şube Başkan Yardımcısı Hacı Nuri Lafcı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik’te değişiklik yapıldığını, yapılan bu değişiklikle; yönetmelikte Palyatif bakım merkezinin riskli birimler arasına alındığını, ayrıca dağıtılacak ek ödeme tutarlarının belirlenmesinde Kamu Hastane Birlikleri Genel Sekreteri’ne yetki verildiğini ifade etti.
Yönetmeliğin 8. Maddesi’nde yapılan değişiklik hükmünde “Genel sekreter sağlık tesisi döner sermaye komisyonunca belirlenen dağıtılacak ek ödeme tutarını aynen veya 209 sayılı Kanunun 5. maddesinin üçüncü fıkrasında belirlenen oranın sağlık tesisi kalite katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan miktarı geçmeyecek şekilde kendi belirleyeceği tutar doğrultusunda değiştirerek onaylar ve bu şekilde verilen onay doğrultusunda karar kesinleşir.” Dendiğini anlatan Lafcı, bu haliyle Genel Sekreterin sendikanın kazanımı olan sağlık tesisi kalite katsayısının dağıtılacak döner sermaye hesabı çarpanından çıkarılmasını görmezden gelebileceği gibi mali durum gibi gerekçelerle sağlık tesisinin dağıtılacak döner sermaye tutarını da aşağı çekebileceğini ifade etti.
Hacı Nuri Lafcı, “Adaletsizliği artık herkes tarafından kabul edilen ve adeta yamalı bohçaya benzeyen döner sermaye yönetmeliğinde daha köklü ve adil değişiklikler yapılması beklenirken, yapılan bu değişiklik beklentilere cevap vermekten uzaktır. Sağlık Bakanlığı Müsteşarının haftalardır yaptığı açıklamalarla, çalışanlara müjdeler verilmesi ve karşılığında bu yönetmeliğin çıkarılması sağlık çalışanları ve bizlerde hayal kırıklığına neden olmuştur. Özelikle objektiflikten ve hakkaniyetten uzak bir değişiklik olan yönetmeliğin “dağıtılacak döner sermayeye Genel Sekreterin karar vermesi” hususuna dava açacağımızı belirtmek isteriz” dedi.

Son Güncelleme: 10.08.2015 22:22