“Güvensiz asansörlerle ilgili cezalar arttı”

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Murat Ocak, 22 – 26 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Ürün Güvenliği Haftası ve İl Müdürlüğünün 2018 yılı Eylem Planı kapsamında Çorum Merkez ve İlçe Belediyelerinin asansör tescil birimleri ile Çorum’da asansör muayene, tescil denetim konularında merkez ve ilçe belediyelerinde protokol yapmış olan asansör A Tipi Muayene Kuruluşları ile Valilik Toplantı Salonunda belediye yetkilileri ve firma temsilcilerinin de katılımı ile bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yapıldığını ifade etti.

Güncel 19.10.2018, 22:48 19.10.2018, 22:56
602
“Güvensiz asansörlerle ilgili cezalar arttı”

Yapılan bilgilendirme yaptığı konuşmada; İnsan sağlığının, bitki, hayvan yaşamı ve çevreye zarar vermeyecek şekilde üretime güvenli üretim, üretilen ürünlere ise güvenli ürün denildiğini belirttiğini kaydeden Ocak, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun kapsamında Bakanlığın sorumluluğunda bulunan ürünlerde denetimlerde bulunulduğunu ifade etti. Sorumluluk alanlarında bulunan ürün guruplarından birisinin de asansörler olduğunu kaydeden Ocak, Asansör Yönetmeliği, Asansör PGD Yönetmeliği, Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği kapsamında asansörlerde hizmet denetimlerini yaptıklarını dile getirdi. İlgili kanunlarda yapılan değişiklikle asansörlerde yıllık periyodik muayene ve her ay da yine düzenli asansör bakımı yükümlülüğü getirildiğini hatırlatan Murat Ocak, hususi araçlardan daha çok kullanılan asansörlerin her yıl düzenli olarak muayenelerinin yaptırılması, güvensiz asansörlerin ise hizmetten men edilmesi gerektiğini ifade etti.

Çorum geneline bakıldığında 4000‘nin üzerinde asansör bulunduğunu anlatan Ocak, “Bu asansörlerimizin tamamının yeşil etiketli olması lazım. Teknik düzenlemesine uygun olmayan ve güvensiz olan asansörlerle ilgili idari para cezalarının çok arttı. Bu noktada sıkıntıya düşmemek için işler en güzel şekilde yapılmalı” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@