“Güvenilir bir yargı için siyasi müdahaleden vazgeçin”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, HSK'nın son atama kararnamesinin, öncekiler gibi toplumda tartışma yarattığını belirterek, “İktidarla emir-komuta ilişkisine girmeyen hâkim ve savcıların sürüldüğü iddiaları ortaya atılmıştır. Bunlar çok ağır ve çok ciddi iddialardır.” dedi.

Güncel 08.07.2017, 01:11
679
“Güvenilir bir yargı için siyasi müdahaleden vazgeçin”

Güvenilir bir yargı sistemi için Hâkimler ve Savcılar Kurulu'na siyasi iktidarın müdahaleden vazgeçmesi gerektiğini belirten Feyzioğlu, “Maalesef her hâkim - savcı ataması, toplumu ilgilendiren her soruşturma ve dava, toplumun bir kesimi tarafından alkışlanmakta diğer kesimi tarafından yerden yere vurulmaktadır. Çünkü adalet sistemi, siyasi müdahaleye açıktır. Hâkim bağımsızlığının ve tarafsızlığının güvencesi olması gereken HSK, doğrudan doğruya siyasi iktidar tarafından belirlenmektedir. Bunun sonucu olarak, toplum, gündemdeki her hâkim - savcı ataması ya da soruşturma ve kovuşturmayla ilgili olarak siyaseten ikiye bölünmektedir.” diye konuştu.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

“Oysa adalet, siyasetle değil, hukukun üstün kılınmasıyla sağlanabilir. Hukuk, siyasi parti siyasetine üstün tutulmazsa, mülkün yani ülkenin temeli olan adalet çöker. Ülke temelsiz kalır.

Devlet birey içindir. Devlet olmadan da bireyin güvencesi sağlanamaz. Devleti sürdürebilmenin yolu, adaleti güvenilir kılmaktır. Adaleti güvenilir kılmak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sürdürülebilirliği meselesi haline gelmiştir. Yani beka meselesi!

Bu mesele; iktidarda ya da muhalefette olsun tüm siyasi partilerin ve tek tek bütün vatandaşlarımızın meselesidir.

Biz; siyaset yapan hâkim - savcı da istemiyoruz, siyasetten talimat alan hâkim - savcı da istemiyoruz. Hukukun gereği neyse onu yapan hâkim gibi hâkim, savcı gibi savcı istiyoruz. Bunun için de, hâkim ve savcıları siyasi iktidara karşı güvenceli hale getirecek, aynı zamanda keyfi işlem yapmalarını önleyecek doğru düzgün, çağdaş bir sistem istiyoruz. Bunu tüm Türkiye için istiyoruz. Biliyoruz ki, bu ülkenin fedakârca görev yapan binlerce avukatı, hâkimi, savcısı da bunu istiyor.

Daha da somutlaştıralım: Cemaat - tarikat yargısı istemiyoruz. Siyasi iktidarın yargısını istemiyoruz. Keyfi davranan yargı istemiyoruz. Hukuku üstün tutan, adalet dağıtan, güvenilir bir yargı istiyoruz. En önemlisi, bunu güvenceye alacak bir sistem istiyoruz.

Türkiye Barolar Birliği olarak somut çözüm önerilerimiz hazırdır. Yıllar önce tüm siyasi partilere ve milletvekillerine sunulmuştur.

Türkiye Barolar Birliği, yargının en üst kurumlarından biridir. Siyasi partilerin tamamına eşit mesafededir. Dün olduğu gibi bugün de; 80 milyon vatandaşımızın güvencesi olacak, siyasi görüşü, mezhebi, inancı, etnik kökeni, cinsiyeti, cinsel yönelimi ne olursa olsun her vatandaşımızı ortak paydada buluşturacak bir adalet sistemi için herkesi kucaklayarak çalışmaya devam etmektedir.”

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@