Gürsel Yıldırım: “Özgürlük ateşimiz Samsun’da yakıldı”

CHP İl Başkanı Gürsel Yıldırım, 19 Mayıs 1919 tarihinin, Türk Milletinin, Atatürk’ün önderliğinde şaha kalkışının başlangıcı olduğunu belirterek, “Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur” dedi.

Güncel 19.05.2015, 00:41 18.05.2015, 23:42
830
Gürsel Yıldırım: “Özgürlük ateşimiz Samsun’da yakıldı”
Milletin makus talihini tersine çevirmeye bu tarihte başladığını vurgulayan Yıldırım, “Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, TBMM de bu destanı yaşatan milletin kalbidir” ifadesini kullanarak şunları söyledi:
“19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz.
Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan ‘Milli Egemenlik’ ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir..
Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir.
Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur.”
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@