Gürer: “Yerel basın da hibe desteğinden faydalanmalı”

Gazeteci kökenli CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ticaret Bakanlığı’nın koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerden etkilenen sektörlere yönelik hibe desteğinden yerel basın kuruluşlarının da yararlandırılması gerektiğini söyledi.

Güncel 03.02.2021, 01:06
86
Gürer: “Yerel basın da hibe desteğinden faydalanmalı”

Yayın yaptıkları bölgelerin gözü, kulağı, sesi durumunda olan yerel basın kuruluşlarının, pandemi nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarına dikkat çeken Gürer, tirajların düştüğünü, ilan gelirlerinin azaldığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Yerel gazeteler, kamu kurumlarının yatırımlarla ilgili ihale ilanları ve duyurularından oluşan resmi ilanlarla ayakta durabiliyordu. Ancak, son yıllarda ve özellikle pandemi döneminde yatırımların büyük oranda azalması nedeniyle resmi ilanlar da azaldı. İlan gelirleri yarı yarıya düştü. İşyerlerinin kapanması yüzünden de tirajlar, dolayısıyla satış gelirleri geriledi.”

Niğde Milletvekili Gürer, pandemi sürecinde özel ilan ve reklam gelirlerinin de azaldığını vurgularken, “Yerel basın kuruluşlarında çalışan 10 bin civarında basın mensubu, hem pandemi koşullarının getirdiği olumsuzluklar, hem de ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiriyor. Yerel basına sahip çıkılması zorunluluk haline geldi.” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
parçalı bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@