Güngör: “Çiftçiler kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya”

MHP İl Genel Meclisi Üyesi Celal Güngör, havaların soğuk geçmesine rağmen yağış yaşanmaması nedeniyle çiftçilerin kuraklık sorunuyla karşı karşıya kalacağını belirterek, bu konuyla ilgili gerekli çalışmanın yapılıp yapılmadığına ilişkin yazılı bir önerge verdi.

Güncel 08.01.2014, 23:13 08.01.2014, 23:28
245
Güngör: “Çiftçiler kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya”
Çorum’un kurak bir dönem yaşadığını ifade eden Güngör, bu konuyla ilgili Tarım Bakanlığı’nın bir master planının olduğunu fakat bu planın Çorum’da yeterince ele alınıp alınmadığının merak konusu oluşturduğunu söyledi.
Güngör, “İlimiz bünyesinde halkımızın çoğunluğu tarımla uğraşmaktadır. Halkımızın ekonomik girdileri tarıma dayalıdır” diyerek, 2013 yılında yaşanan kuraklık sebebi ile kuraklıktan etkilenen çiftçi sayısının ne kadar olduğunu ve bu çiftçilerden kaç tanesinin borç ertelemesinden faydalandığını sordu.
2013 yılı sonbahar dönemindeki yağış rejimi, soğuklar ve diğer meteorolojik etkilerden dolayı 2014 yılında da kuraklığın yaşanabilecek bir sorun olarak öngörüldüğünü belirten Güngör, “Bu meteorolojik öngörülere göre ilgili bir eylem planı var mıdır? Kuraklıkla ilgili tarımsal sigortaları kapsamında zarar ödemeleri ne kadardır, sigortada destekleme var mıdır? Kuraklık nedeniyle çiftçiye hangi destekler yapılacaktır?” dedi.
Güngör’ün önergesinin ardından söz alan CHP’li Haydar Erdem ise, bununla ilgili komisyonun nasıl bir çalışma içerisinde olacağının netleştirilmesi gerektiğini belirtti. Yapılan konuşmaların ardından CHP’li üyelerin ret oyuna karşılık ilgili önerge oy çokluğuyla kabul edilerek Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’na sevk edildi. (Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@