Gül: “Tarımın ekonomideki payı azalırken önemi artıyor”

Çorum Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Necati Gül, Tarımsal öğretimin başlangıcının 168.’nci yıldönümünü kutladıklarını belirterek, Türkiye'de tarımsal öğretimin 10 Ocak 1846 tarihinde İstanbul Yeşilköy’de bulunan Ayamama Çiftliği`nde, o zamanki adı ile Ziraat Mektebi`nin açılması ile başladığını hatırlattı.

Güncel 10.01.2014, 00:37 10.01.2014, 00:37
394
Gül: “Tarımın ekonomideki payı azalırken önemi artıyor”
19. yüzyılın sonlarına doğru tarımın geliştirilmesi için çeşitli önlemler alınırken, bunları uygulayacak ziraatçılara da ihtiyaç duyulmaya başlandığını ifade eden Necati Gül, bu amaçla 1891 yılında Halkalı Ziraat Yüksek Okulu’nun açıldığını, o dönemde değişik illerde ziraat mekteplerinin de kurulduğunu vurguladı.
Türkiye ekonomisindeki tarım sektörünün payı azalmasına rağmen; önemi de gittikçe arttığına vurgu yapan Necati Gül, özellikle artan nüfusun beslemesi, sanayiye hammadde tedariği, Gayri Safi Yurt İçi Hasılaya katkısı, sanayi ürünlerine talep oluşturması, dış satım yoluyla döviz temin etmesi gibi katkıları dolayısıyla milli ekonomi içindeki önemini koruduğunu kaydetti.
Tarımda kaliteli verimliliği artıracak yatırımların ve desteklerin yapılmasının, yalnız tarım sektörü için değil, ekonominin tamamı için de önemli olduğuna dikkat çeken Necati Gül, “Bilimsel ve sağlıklı bir üretim; Dünya ortalamasında bir verimlilik için verilmesi gereken bilgi ve tekniğin, bu bilgileri özümlemiş teknik elemanlar aracılığıyla çiftçiye aktarılması işin özünü oluşturmaktadır. Çiftçiyi ve üreticiyi bilgi ile buluşturan, bir bakıma çiftçi ile bilgi ve teknik arasında köprü vazifesi gören Ziraat Mühendisleridir. Bunun bilinmesi Ziraat Mühendislerinin görev ve sorumlulukları ile birlikte önemi daha da artmaktadır” dedi.
Ziraat Mühendislerinin birçok mühendislik disiplinini bünyesinde taşıdığına işaret eden Gül, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu nedenle çok farklı sektör içinde kendini göstermektedir. Ziraat Mühendisinin çalışma alanı sadece beslenmede tarladan sofra zinciri içinde yer almaz. Sanayiye hammadde temininden, enerji üretimine, küresel ısınmanın kontrol altına alınmasından, sosyal yaşam politikalarına kadar pek çok alanda Ziraat Mühendisi yer almakta ve bu konuda söz sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle, Ziraat Mühendisliğine gereken önem verildiği takdirde birçok problemin çözümü konusu da halledilmiş olacaktır.
Türk tarımının gelişmesinde büyük katkısı olan Ziraat Mühendisleri günümüz şartlarında oldukça düşük ücretle hizmet etmekte ve kayıt dışı ekonomiye kurban edilenler arasında yer almaktadır. Kamuda çalışan Ziraat Mühendislerinin ücret ve diğer sosyal hakları da farklı değildir. Her türlü şartlarında görev yapan, çok farklı konularda birçok projeye imza atan, çok değişik konularda görev alan Ziraat Mühendislerinin hak ve yetkileri, çalışma alanları, iş ve sosyal güvenliği ile özlük haklarında bir an önce iyileştirmelerin yapılması ve sahip çıkılması zorunluluk haline gelmiştir.
5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile gıda işletmelerinde gıda güvenliği ile ilgili meslek mensuplarının istihdamı sınırlandırılmış, çok sayıda işletme halk sağlığı hiçe sayılarak kontrol dışı bırakılmıştır. Bu durumun ortaya çıkardığı sorunlar her geçen gün artarken, bu sorunun giderilmesine yönelik çözüm üretmek yerine, Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelikte 7 Ocak 2014 tarihinde değişiklik yapılmıştır. Yapılan değişiklikle, gıda işletmelerinde istihdamı zorunlu olan Ziraat Mühendislerinin bağlı oldukları meslek odalarınca belgelendirilmeleri zorunluluğu kaldırılmıştır.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir kez daha işverenlerin baskılarıyla gıda güvenliğinin önemli bir ayağını sakatlamıştır. Tarladan/çiftlikten sofraya gıda güvenliğinin sağlanmasında görev alan tüm meslek disiplinlerinin odalarınca belgelendirilmesi sayesinde, sektörde zorunlu olarak istihdam edilen meslek mensuplarının görevlerini sürdürebilecekleri iş koşulları denetlenmekte, kayıt dışı ve diploma ticareti engellenmekte, sahte diploma ve belge önünde engel oluşturulmakta, görevini kötüye kullanan ve mesleğini gereği gibi yerine getirmeyen meslektaşlarımız ile ilgili inceleme başlatılmasını sağlanmakta idi.
Yapılan bu değişiklikle meslek odalarımızın Anayasa ve kanunlarından aldıkları mesleki icra yetkileri yok sayılmaktadır. Odaların sahip oldukları mesleki denetim yetkisi ile verdiği kamusal hizmetin başka bir kurum tarafından sağlanmasının mümkün olmadığı bilindiği halde bu değişiklik yapılmıştır. Bundan sonra insan sağlığı ve gıda güvenliğinden bahsetmek birbirimizi kandırmak demektir. Bundan böyle; Bu sektörde ekonomide en çok şikayet ettiğimiz kayıt dışılık artacaktır. Ziraat Mühendisleri asgari ücretle çalışacak; yada yüksek ücretle çalışmasına rağmen pirimler asgari ücret üzerinden yatırılarak, kayıt içi kayıt dışılık artacaktır.
Halkımızın güvenli gıdaya ulaşabilmesi için sektörde iş yapanların, faaliyetlerini mutlaka konu uzmanı kontrolünde yapması gerektiğine inanıyoruz. Büyük zorluklarla yürütmekte olduğumuz görevimizi hakkı ile yerine getirmeye, üyelerimizle birlikte, bilimsel gerekliliklere uygun çalışmaya devam edeceğimiz, sorunları giderilmiş bir tarım sektörü ve Ziraat Mühendisliği mesleği dileğiyle, tüm meslektaşlarımın gününü kutluyor, ahrete göç edenleri rahmetle anıyorum.”
Gül, ayrıca “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile tüm olumsuzluklara rağmen görevini ifa etme gayretinde olan siz basın mensuplarının da gününü kutluyorum” dedi.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@