“Gri pasaportlara OHAL’le getirilen kısıtlamalar artık tamamen kalkmalı”

TGF 54. Başkanlar Konseyi Sonuç Bildirgesi’nde, “İfade ve basın özgürlüğü, demokrasilerin ve çağdaş toplumların olmazsa olmazıdır. Ülkemizdeki meslektaşlarımızın, gerek düşünce özgürlüğü gerekse insan hak ve hukuku açısından yaptıkları gözlem ve araştırmalara, bu yönde ortaya koydukları makul istek ve düşüncelere değer verilmeli, tespit ettikleri yanlışlık veya eksikliklerin giderilmesi talepleri de yerinde bulunarak teşvik edilmelidir” denildi.

Güncel 06.11.2017, 00:45
633
“Gri pasaportlara OHAL’le getirilen kısıtlamalar artık tamamen kalkmalı”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Bişkek’teki 54. Başkanlar Konseyi Toplantısı sonunda yayınlanan sonuç bildirgesinde, gri pasaportlara, OHAL nedeniyle getirilen kısıtlamaların tamamen kaldırılması istendi.

Organizaszyona desteklerinden dolayı Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na ve TİKA Başkanı Serdar Çam’a teşekkür edilen sonuç bildirgesinde, şöyle denildi:

“Günümüzde meslektaşlarımızın yurt dışı temasları bir hayli artmış, öyle ki gazeteciler aynı zamanda birer gönüllü elçi görevini üstlenmişlerdir. Bu nedenle gazetecilerin yurt dışına çıkışlarında vize kolaylığı sağlayan gri pasaportlara, OHAL nedeniyle getirilen kısıtlamalar artık tamamen kaldırılmalı, bu pasaportların geçerlilik süresi en az 2 yıl olmalı, hatta mevzuat değişikliğine gidilerek bu süre 4 veya 5 yıl gibi bir süreyi kapsamalıdır.

Aynı şekilde; meslektaşlarımızın yurt dışına çıkışları için gereken izin yazısının süresinin de, pasaportun geçerlilik süresi ile aynı olması sağlanmalıdır. Her seferinde meslektaşlarımızdan tekrar tekrar izin yazısı talep edilmesi gibi bürokrasiyi de yoran bu yöntemden mutlaka vaz geçilmelidir.”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 06 Ağustos 2020
İmsak 03:55
Güneş 05:35
Öğle 12:51
İkindi 16:43
Akşam 19:57
Yatsı 21:30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@