“Göz tansiyonunda erken tanı önemli”

Çorum Özel Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanları Opr. Dr. Serkan Güreser ve Prof. Dr. Mustafa Durmuş, göz tansiyonu olarak bilinen “glokom”un önemli bir rahatsızlık olduğunu belirterek, erken tanının önemine işaret ettiler.

Güncel 08.03.2020, 23:17
289
“Göz tansiyonunda erken tanı önemli”

GLOKOM (GÖZ TANSİYONU) ÖNEMLİ BİR HASTALIKTIR

Çorum Özel Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanları Opr. Dr. Serkan GÜRESER ve Prof. Dr. Mustafa DURMUŞ; 8-14 Mart Glokom Haftası kapsamında Glokom Hastalığı ile ilgili bilgiler verdiler.

8-14 Mart Glokom Haftası nedeniyle açıklama yapan Çorum Özel Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanları Opr. Dr. Serkan GÜRESER ve Prof. Dr. Mustafa DURMUŞ, 'Glokom'un sessiz seyreden bir rahatsızlık olduğu için hastaların farkına varmadan yavaş yavaş görme yeteneğini kaybettiğini belirttiler.

Glokom Haftası nedeni ile açıklamada bulunan halk arasında "karasu hastalığı" olarak da bilinen göz tansiyonu hastalığı hakkında bilgi veren Opr. Dr. Serkan GÜRESER ve Prof. Dr. Mustafa DURMUŞ "Glokom, görme sinirinde hasarla sonuçlanan ve körlüğe neden olan bir hastalıktır. Dünyada körlüğün en sık nedenlerinden biridir. Glokom tespit edildiğinde o zamana kadar oluşmuş olan hasarı geri çevirmek mümkün değildir. Bu nedenle erken tanı, hastalığın tedavisinde çok önemlidir" dediler.

40 YAŞ ÜSTÜ RİSK GRUBUNDA

Yüksek göz içi basıncı, yaş, ailede glokom öyküsü, ırk, şeker hastalığı, ciddi göz yaralanmaları, üveit, miyopi ve uzun süreli kortizon kullanımının glokoma yakalanma riskini artırdığına değinen Opr. Dr. Serkan GÜRESER ve Prof. Dr. Mustafa DURMUŞ; "Glokomun 40 yaş üzerinde toplumda görülme sıklığı yüzde 2-3 iken, glokomlu ailelerdeki görülme sıklığı 4-5 kat fazladır" diye belirterek, bu özelliklere sahip kişilerin glokoma yakalanma riskine karşın görme sinirindeki hasarın erken tespit edilebilmesi için düzenli göz muayenesi olmasının önemli olduğunu” ifade ettiler.

Ayrıca, göz tansiyonunun (Glokom) Türkiye'de de yüz binlerce insanı etkilediğine de işaret ederek, özellikle çocuklarda ve yeni doğanlarda da hastalığın önemine değindiler.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Glokomda erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğunun üzerinde duran Göz Hastalıkları Uzmanları "Glokom tedavisi ömür boyu süren kronik bir göz hastalığıdır. Gözün anatomik yapısına göre dar açılı ve geniş açılı olmak üzere, farklı mekanizmalar ile ortaya çıkabilir. Hastalar damlalarını düzenli kullanmalıdır. Periyodik göz muayenelerini ihmal etmemelidirler. Glokom günümüzde gelişen teknoloji ile göz uygulanan damlalarla büyük oranda tedavi edilebilmekte, nadiren lazer veya cerrahi yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır." diye konuştular.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:25
Öğle 12:37
İkindi 15:58
Akşam 18:38
Yatsı 19:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@