Göz kliniğinde son teknoloji

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 4 adet göz muayene üniti, 2 adet otorefrakto tonometre, göz anjiosu, göz ultrasonu, OCT ve korneal topoğrafi cihazları alındı.

Göz kliniğinde son teknoloji

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 4 adet göz muayene üniti, 2 adet otorefrakto tonometre, göz anjiosu, göz ultrasonu, OCT ve korneal topoğrafi cihazları alındı.

28 Ağustos 2014 Perşembe 00:01
Göz kliniğinde son teknoloji
Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 4 adet göz muayene üniti, 2 adet otorefrakto tonometre, göz anjiosu, göz ultrasonu, OCT ve korneal topoğrafi cihazları alındı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kamu Hastaneler Birliği Çorum İli Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı ve Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastane Yöneticisi Vekili Uzm.Dr.Fahri Şahin, “Hastanemizin göz kliniği için 1 milyon TL’nin üzerinde cihaz alındı. Hastanemiz göz alanında ileri tetkik ve tedavilerin yapılabildiği iyi bir göz merkezi haline geldi. Bölgemize ve ilimize hizmet edecek üst düzey bir klinik olduk. Göz alanındaki yenilikler bununla sınırlı kalmayıp yeni alınacak olan cihazlarla da sağlık hizmetlerimizde bir üst basamağa atlayacağız” dedi.

Yeni alınan cihazlar hakkında bilgi veren Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Durmuş, “Bilindiği gibi hastanemiz Hitit Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı arasındaki protokol gereği ortak kullanılmakta olup hem cihaz hem de personel ihtiyaçları iki kanaldan karşılanabilmekte bu da büyük bir avantaj sağlamaktadır” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Durmuş, Göz Polikliniği’nin 4 muayene odası ile hizmet verdiğini belirterek, her odaya göz muayene üniti alındığını, ünit üzerinde chart projektör, foropter ve biyomikroskop aletlerinin monte edildiğini bildirdi. Hastanın koltuğa oturtulduktan sonra görme muayenesi, biyomikroskop muayenesi ve gözlük denemelerinin aynı ünit üzerinde bitirildiğini kaydeden Durmuş, “Gözlük muayenesi foropter maharetiyle yapılmakta hasta bakarken çeşitli camlar bir düğmeyle, otomatik olarak değiştirilmektedir. Deneme çerçevesi takıp, çeşitli camları koyup kaldırmak zahmeti ortadan kalkmış, muayene hem hasta hem doktor için daha konforlu hale gelmiştir” dedi.

Ön ölçümlerin yapıldığı odaya 2 adet otorefrakto tonometre cihazı alındığnıı, bir cihazın 4 ölçümü birden yapabildiğini ifade eden Durmuş, şu bilgileri verdi:

“Göz bozukluğu ve numarası, göz içi basıncı, kornea kırıcılık derecesi ve kornea kalınlığı ölçülebilmektedir. Ön ölçüm odasında sabahları olan yığılma bir derece rahatlatılmıştır. Bu cihaza oturamayacak kadar küçük olan çocuk ve bebeklerin muayenesi için de çocuk otorefi alınmıştır. Eskiden bir çocuk otorefimiz vardı, ama randımanlı değildi. Hem ölçümleri pek güven vermiyordu, hem de cihazı 30 cm’den daha yakına getirmek gerekmekteydi. Bu mesafeye yaklaşınca çocuklar korkuyor, ağlıyor ve muayene yaptırmıyorlardı. Yeni cihazımız 1 metre uzaklıktan, annesinin kucağında ölçüm yapmayı sağlamaktadır. Çocuğun cihaza doğru 5-10 saniye bakması yeterli olmaktadır. Poliklinikteki cihazlarımız her gün polikliniğe müracaat eden 300- 400 arasında hastaya hitap etmektedir. Bir de ileri teşhis ve tedavi gerektiren hastalar için yeni cihazlar alınmıştır. Mesela katarakt ameliyatı olacak hastaların, göz içine konulacak merceğin ölçümü, lazer ışınıyla çalışan ve daha doğru ölçümler veren tek bir cihazla yapılmaktadır. Bu cihaz kornea kalınlığı, ön kamara derinliği, kornea kırıcılığı gibi ayrıntılı ölçümler yapmaktadır. Önceki cihazlar bu ölçümleri yapamıyordu, mercek ölçümlerinde bazen hatalar olabiliyordu. Ancak yeni cihazın da yetersiz kaldığı durumlar olabilmektedir. Yoğun katarakt varsa, lazer ışını geçemiyorsa ölçüm alınamayabilir. Bu durumda, yine aynı cihaz üzerindeki ultrason probuyla ölçüm alınabilmektedir.

İleri tedkik için diğer cihazlar 5’inci kattaki muayene odamıza kurulmuş, buraya göz anjiosu, göz ultrasonu, OCT ve korneal topoğrafi cihazları alınmıştır. Eskiden alınmış argon lazer cihazı da bu odada bulunmaktadır. Göz anjiosu şeker hastalığı ve retina damar tıkanıklığı olan hastalar başta olmak üzere pek çok hastada işimize yaramakta, uygulanacak tedavi planı hakkında yol göstermektedir. OCT cihazı gözün arka bölümdeki tabakalarının tomografisini çekmektedir. Özellikle retina hastalıklarının teşhis ve tedavisinde çığır açmış, yeni bir cihazdır. Göz ultrasonu, biyometri ve ultrason biyomikroskopi özelliği de olan kombine bir cihazdır. İris arkası gibi normalde görülemeyen; veya göz içi kanama, yoğun katarak varlığı gibi ışıkla çalışan cihazların gösteremediği alanları görüntülemekte kullanılmaktadır. Zor hastalarda işimize yarayan, maharetli bir cihazdır.

Korneal topografi cihazı, kornea şekil bozukluğu diyebileceğimiz keratokonus başta olmak üzere çeşitli kornea hastalıklarında teşhis için kullanılan bir cihazdır. Hem Scheimflug kamera, hem de placido diskleri kullanan, korneanın hem ön yüz hem de arka yüz ölçümlerini yapan, korneal sapmaları ve haritaları gösteren gelişmiş bir cihazdır. Gözlükten kurtulmak için lazer yaptırmayı düşünen hastalarımızın kornealarının uygun olup olmadığını ölçebilmek mümkündür. Bu cihazlar esasen refraktif cerrahi merkezlerinde bulunan, vazgeçilmez cihazlardır.”
(ÇORUM HABER)

Son Güncelleme: 28.08.2014 00:30

banner155