Görme engellilerin karanlık dünyasına yolculuk yaptılar

Altı Nokta Körler Derneği Çorum Şubesi tarafından, 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü dolayısıyla son derece ilginç ve dikkat çekici bir etkinliğe imza atıldı.

Güncel 16.10.2018, 20:40
236
Görme engellilerin karanlık dünyasına yolculuk yaptılar

Altı Nokta Körler Derneği Çorum Şubesi yöneticilerince önceki gün Gazi Caddesi’nde stant açılarak, görme engellilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek ve bu konuda toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla yurttaşların gözleri kapatılarak beyaz bastonla yürümeleri istendi.

Etkinlikte, kısa süreliğine de olsa gözleri kapalı bir şekilde ellerindeki beyaz bastonla kılavuz taşları üzerinde yürüyerek yönlerini bulmaya çalışan yurttaşlar, görme engellilerin yaşadıkları zorlukları anlamaya çalıştılar.

Altı Nokta Körler Derneği Şube Başkanı Cuma Aykaç, Türkiye’de yaklaşık 9 milyon bedensel engelli bulunduğunu belirterek, ülkemizdeki engelli nüfusun yüzde 90’ından fazlasının istihdam ve eğitim olanaklarından yoksun olduğunu vurguladı.

Engelli olmayı ya da engelli doğmayı kendilerinin seçmediğini kaydeden Cuma Aykaç, “Bu durumu bize, ülkemizin olumsuz yaşam koşulları ve hükümetlerin ağır ihmali ‘armağan’ etti. Toplam nüfusun yüzde 12’sini oluşturdukları hâlde ulusal gelirin sadece on binde 28’i engelliler için harcanmaktadır. Kentlerimiz, açık alanlarımız, konutlarımız ve toplu taşıma araçlarımız engelliler yok sayılarak plânlanmıştır. Haklara, hizmetlere, mekânlara ve bilgiye erişebilmemizin önünde büyük engeller bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.

Daha sonra çevreden geçen yurttaşlardan bir dakikalığına gözlerini kapatarak, beyaz bastonla yürümeleri istendi.

Gözleri kapalı bir şekilde elinde beyaz bastonla kılavuz taşları üzerinde yürüyerek görme engellilerin karanlık dünyasını hissetmeye çalışan az sayıdaki kişilerden biri olan Mustafa Gökgöz, “Âmâ kardeşlerimizin ne tür zorluklar yaşadıklarını şimdi daha iyi anladım. Allah kimseyi engelli bırakmasın.” dedi.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
32°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@