“Görevlendirmeler şaibeli”

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Başkanı İlhan Yaşar, MEB görevlendirme takvimine göre tercih başvurularının tarihinin değiştirildiğini iddia etti.

Güncel 10.05.2019, 22:20
710
“Görevlendirmeler şaibeli”

Daha önce açıklanan tarihin uzatıldığı gün malum sendikanın üyelerine tercih yapmamaları yönünde mesaj attığını söyleyen Yaşar, bu durumunu “kayırmacı anlayış” olarak tanımladı.

İlhan Yaşar konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tamamen kayırmacı bir anlayışla kurgulanan yönetici görevlendirme sistemi, bu kez de şaibelerle konuşulmaktadır. Aylar önce yayınlanan MEB görevlendirme takvimine göre, tercih başvuruları 03.05.2019 tarihinde sona erecekken Bakanlık tarafından o gün 07.05.2019 tarihine uzatılmıştır. Bu uzatma süreci, Bakanlık tarafından bazı il ve ilçelerde, tercihlerde yaşanan sorunlar nedeniyle iyi niyetle gerçekleştirildiği söylense de malum sendika çevrelerinin saatler öncesinden üyelerine tercih yapmamalarını mesaj olarak geçtikleri basında yer almıştır.

Yaşanan bu şaibeli durum üzerine sendikamız başta olmak üzere eğitim camiasında oluşan tepki nedeniyle hafta sonu tüm illere MEB mail gönderilerek tercih değişikliklerinin kapatıldığı duyurulmuştur. Bazı illerde tercihlerini tamamlayan yöneticilerin tercihlerinin deşifre edildiği, tercih yapmayanların buna göre tercih yaptığı anlaşılmaktadır. MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı konuya ilişkin olarak harekete geçirilmeli, hangi il ve ilçelerde 03.05.2019 tarihinde tercih yapılmadığı, tercih gerekçeleri araştırılmalı, Bakanlığın açıklamasından saatler önce tercih uzatma bilgisini sızdıranlar açığa çıkarılmalıdır.

Gelinen noktada zaten haksızlıklarla dolu bir görevlendirme süreci söz konusu iken bu şaibeli durumun kabul edilmesi mümkün değildir. MEB’in hafta sonu yaptığı geçici çözüm haksızlıkları gidermemiştir. Bu nedenle Bakanlığı yol yakınken bu yanlış süreçten dönmeye, acil mevzuat değişikliği yaparak liyakat esaslı bir görevlendirme süreci başlatmaya davet ediyoruz. Mevcut uygulamada ısrar edilmesi halinde yapılan başvuruların tamamının iptal edilerek tüm adaylar için eş zamanlı yeni bir başvuru süreci başlatılmasını talep ediyoruz. Eğitim-İş olarak bu şaibeli durumun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

(Bülent USLU)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
31°
açık
banner303
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 03:59
Güneş 05:38
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:53
Yatsı 21:25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@