SON DAKİKA
Kapat

“Gıdaları bilinçli tüketmeliyiz”

Özel Kaleli Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nda hem öğrencilerin moral ve motivasyonunu artırma, hem de çeşitli konularda bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlikler sürüyor.

“Gıdaları bilinçli tüketmeliyiz”

Özel Kaleli Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nda hem öğrencilerin moral ve motivasyonunu artırma, hem de çeşitli konularda bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlikler sürüyor.

08 Aralık 2013 Pazar 21:30
“Gıdaları bilinçli tüketmeliyiz”

Kaleli Kız Yurdu’nda önceki akşam düzenlenen etkinliğe de Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nedim Albayrak konuşmacı olarak katılarak “Sağlıklı Yaşamda Beslenmenin Rolü”nü anlattı. Etükinlikte Kazım Mercan yönetimindeki Çorum Belediyesi Türk Halk Müziği korosu da konser verdi.
İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte Yurt Müdürü İsmail Tuncel, bir ilahiyatçı olarak sağlıklı yaşam için modern tıbbın bizlere sunduğu gerçeklerin dinimizin insanlara tavsiye ettiği doğrularla örtüştüğünün apaçık ortada olduğunu vurguladı.
Sağlıklı yaşamın sırrının az ve öz yemek olduğunu, Allah-ü Teâlâ’nın dünyanın kendisini ve yeryüzündeki her şeyi insanlar için yarattığını ve dünyayı onlara emanet ettiğini söyleyen Tuncel, sağlıklı yaşamla ilgili hadislerden örnekler sunarak çok yemek yemenin hastalıklı ve kötü bir hayata yol açtığını söyledi.
Daha sonra kürsüye gelen ve slayt eşliğinde öğrencilere sağlıklı yaşamın sırlarını anlatan Yrd. Doç. Dr. Nedim Albayrak ise insanların gıdaları bilinçli tüketmesi gerektiğini söyledi. Dr. Weston A. Price’in kaleme aldığı “Beslenme ve Sağlık Bozulması - Modern gıda ve geleneksel gıdanın karşılaştırılması” adlı kitabında geleneksel gıdalarla beslenen insanların dişlerinin sağlam, eklem ve kaslarının güçlü, sağlıklarının mükemmel olduğunun ortaya konulduğunu ancak un ve şeker içeren modern gıdalarla beslenenlerin ise sağlıklarının zayıf olduğunu söyleyen Nedim Albayrak, “Kitabın üzerinden 100 yıla yakın bir süre geçmesine hala aynı noktada olmamız modern toplum ve bilim adına utanç vericidir.
Medeniyet hastalıkları olarak adlandırılan, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kanser ve karaciğer yağlanması türü kronik hastalıklar, endüstriyel gıda tüketimiyle doğru orantılı bir şekilde her toplumda, her geçen yıl artmaya devam etmiştir. 21. yy başlarını yaşadığımız günümüzde ise artık toplumların yaşam beklentileri düşmeğe başlamıştır. Türkiye’deki durumu görmek için son 10 yıldaki değişmelere bakmak yeterli olacaktır. Sağlık Bakanlığının verilerine göre: Türkiye’de her 3 kişiden biri obezdir. Obezitede ABD’yi yakaladık. Kansere bağlı ölümler, son on yılda yüzde 80, diyabet yüzde 90 arttı” dedi.
Gıda sanayinin halkın sağlıklı olmasından sorumlu olmadığını, tüketicinin ürünü ihtiyacından fazla tüketerek sağlığını bozmasının kendi sorumluluğu olduğunu ve bu gidişle sağlık sisteminin iflas edeceğini söyleyen Albayrak, hastalıkların artmasında doğal olmayan trans yağ asitlerinin etkisinin çok fazla olduğunu bildirdi. Albayrak, gıda güvenlik sistemlerinin büyük delikleri olan bir elek olduğunu da ifade etti.
Konferansın bitiminde sahne alan Kazım Mercan yönetiminde Çorum Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, seslendirdiği birbirinden güzel şarkı ve türküleriyle öğrencilere unutulmaz bir türkü gecesi yaşattı. Programa katkılarından dolayı Yurt Müdürü Tuncel, Yrd. Doç. Dr. Albayrak’a plaket ve Koro Başkanı Mercan’a çiçek vererek koro üyelerine de teşekkür etti. (Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 08.12.2013 21:30