“Gerçek sınavmış gibi test çözmek sınav stresinin yenilmesini sağlar”

12 Mart’ta yapılacak YGS öncesi adaylara tavsiyelerde bulunan Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Nurcan Eğribaş, son haftalarda ağırlıklı olarak deneme sınav sorularının çözülmesini önererek, özellikle son 10 yılın çıkmış sorularına göz atılması gerektiğini söyledi.

Güncel 27.02.2017, 22:03 28.02.2017, 00:05
730
“Gerçek sınavmış gibi test çözmek sınav stresinin yenilmesini sağlar”

Üniversiteye girişte birinci aşama olan Yüksek Öğretime Giriş Sınavı (YGS) için öğrenciler ve veliler gün saymaya başladı.

12 Mart Pazar günü tek oturumla gerçekleşecek olan sınav için zaman daralırken, öğrenciler de stresli günler yaşıyorlar.

Son haftalarda ağırlıklı olarak deneme sınav sorularının çözülmesini öneren Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Nurcan Eğribaş, özellikle son 10 yılın çıkmış sorularına göz atılması gerektiğini belirtti. Ayrıca deneme sınavlarını sınavdaymış gibi çözülmesinin sınav stresini azaltacağını söyleyen Eğribaş, her gün genel tekrar yapılması gerektiğinin altını çizdi.

2 MİLYONDAN FAZLA KATILIM

Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilimleri testlerinin yer alacağı sınava 2 milyondan fazla aday katılacak.

Son günlerin iyi değerlendirilmesi için önemli tavsiyelerde bulunan Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Nurcan Eğribaş, eski konuların hatırlanması için genel tekrar yapılması gerektiğinin altını çizdi. Eğribaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Öğrenciler öncelikle sınav psikolojisini akıllarına yerleştirmeli. Sınava son iki hafta kala her sabah saat 10’da deneme testleri çözerek güne başlamalı.

HANGİ TESTE NE KADAR SÜRE

Her gün farklı zorlukta sınavdaymış gibi test çözmeleri, gerçek sınavı gözlerinde büyütmelerini engeller. Ayrıca kendilerine bir deneme takip çizelgesi oluşturulmalı; 4 branştan netlerini, ortalama çözme sürelerini ve toplam netlerini gösteren bir tablo yapmalılar. Böylece ortalama olarak sınavda hangi teste ne kadar süre ayırabileceklerini göreceklerdir. Son zamanlarda ‘seneye bıraktım artık’ gibi cümleler kuran öğrencilerin sayısı artacaktır. Bu moral bozucu kelimelere kulak asmayın ve çalışma hevesinizi kırmayın.” (Mehmet DALAR)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 23 Ekim 2020
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:30
İkindi 15:27
Akşam 17:56
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@