Gençlik Merkezi'nden II. Abdülhamid Han'ı anma etkinliği

Mahmut Atalay Gençlik Merkezi, Osmanlı devletinin 34. padişahı Sultan II. Abdülhamid Han’ın vefatının 97. yıldönümü nedeniyle anma programı düzenledi.

Güncel 17.02.2015, 10:42 17.02.2015, 10:43
1548
Gençlik Merkezi'nden II. Abdülhamid Han'ı anma etkinliği
Programa, konuşmacı olarak Araştırmacı Yazar İsmail Çal katıldı. Üyelerinin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen program Gençlik Merkezinde gerçekleştirildi. Etkinlikte, II. Abdülhamid Han’ın bilinmeyen birçok yönlerinden bahseden Araştırmacı Yazar İsmail Çal, Sultan 2. Abdülhamid Han'ın hayatının, idareciliğinin ve siyaset üstü kişiliğinin güne ışık tuttuğunu belirterek, Sultan 2. Abdülhamid Han'ın batı ile cihan hükümdarı, doğu ile İslam halifeliği sıfatları çerçevesinde devlet adamlığı zirvesinde ilişkiler kurduğunu ifade etti.
Bu yönlerini Alman Milli Birliğinin kurulmasını gerçekleştiren meşhur Alman devlet adamı, Prens Bismarck, "Dünyada 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamîd Han'da, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünya siyâsîlerindedir.” sözleriyle tasdiklediğini belirten İsmail Çal,
"Bunların yanı sıra, Dünya Siyonist Teşkilatının Kurucusu Teodor Herlz, Sultan Abdülhamid’le iki defa görüşmüş ve Filistin’de bir Yahudi devleti karşılığında Osmanlı Devleti’nin borçlarını ödemeyi teklif etmiştir. Abdülhamid’e göre Osmanlı Devleti için en tehlikeli devlet İngiltere idi. Bu konuda çok haklıydı. Çünkü dönemin İngiliz siyasetçisi, devlet adamı ve başbakanı Lord Gladston büyük bir İslam ve Türk düşmanıydı. Ona göre "Medeniyet için yeryüzünden Kuran-ı Kerim’in yok edilmesi gerekliydi. Bu konuda en büyük engel Türklerdi." dedi
Konuşmasında, II. Abdülhamid'i devirmek için Çırağan baskınını gerçekleştiren Ali Suavi'yi bir sopayla kafasına vurarak öldürüp darbe girişimi engelleyen Çorumlu Yedi Sekiz Hasan Paşa’dan da sözeden Araştırmacı Yazar İsmail Çal’a proğramnın sonunda Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet Tığlı tarafından kitap seti hediye edildi.
Kaynak: (İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:25
Öğle 12:37
İkindi 15:58
Akşam 18:38
Yatsı 19:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@