“Gençlerin ihtiyaçlarına cevap verebilmeliyiz”

Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, İskilip Sultan Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürleri Tecrübe Paylaşımı Toplantısı’na katıldı.

Güncel 25.03.2016, 00:25 25.03.2016, 00:25
375
“Gençlerin ihtiyaçlarına cevap verebilmeliyiz”

Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kadir Söngüt ve Eğitim Şube Müdürü Özcan Kuşçu’nun da hazır bulunduğu toplantıda Çorum merkez ve ilçelerinde bulunan tüm mesleki ve teknik eğitim kapsamındaki okul müdürlerine hitap eden Büyük, “Öğrencilerimizin gelecekteki hayatlarını etkileyecek meslek seçiminde onları doğru yönlendirebilmek; meslekleri, okulları, alanları ve dalları tanıtma sürecinde iyi bir rehberlik yapabilmek önemlidir” dedi.
Gençlerin ihtiyaçlarına cevap verebilmeleri gerektiğini kaydeden Büyük, konuşmasında şunları söyledi:
“Öğrencilerimizi işin içine katarak birlikte karar vermek, birlikte yönetmek öncelikli konumuz olmalıdır. Suyun akışına yön vermek durumundayız. Okullarımızı her yönüyle eğitim merkezi haline getirmeliyiz. Formal öğrenimin ötesine geçerek % 60-65 gibi bir alanı oluşturan informal öğrenimi de etkilememiz, yönetmemiz gerekiyor.
“ÇEKAP” ve “Her Okulun Bir Projesi Var” kapsamında proje yapmanızı istiyoruz. Okullarımıza kütüphaneleri öğrencilerimizin kolay ulaşabileceği yerler yapabilmek önemli. Bugün maddi yönden bir sorunumuz yok. Sizlerden gelecek bu yöndeki taleplerinizi devletimiz karşılayabiliyor. Yaşanan aksaklıklar durumunda suçu bir başkasına atmamalıyız. Hepimiz sorumluyuz. Yaptığımızın bir kat daha iyisini yapmalıyız. Daha fazla enerji, daha fazla sinerji katmalıyız. Birlikte çalışırsak okul olarak, ilçe olarak, il olarak, ülke olarak daha güçlü olacağız. Bunun için istişare çok önemli. Yapılan bu aylık toplantılarla farklı çalışma örneklerini görme ve güzel örnekleri paylaşma fırsatı bularak birbirimize güç katmalıyız.
Peygamberimizin; “Hepiniz bir çobansınız” hadisinden hareketle öğretmen isek sınıftan, okul müdürü isek okuldan sorumluyuz. Yine Mevlana’nın dediği gibi “Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım.” Bunu kendimize sormalıyız. Çocuklarımızın ahlaklı yetişmesinden hepimiz sorumluyuz, vebal içerisindeyiz. Geleceğimiz olan çocuklarımızı kazanmak için çok çalışmalıyız.”
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
açık
banner303
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:05
Güneş 05:42
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:48
Yatsı 21:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@