Gençlerden konser tadında yarışma

Mahmut Atalay Gençlik Merkezi tarafından hazırlanan ortaokullar ve liseler arası Türk Halk Müziği solo ses yarışmasında derece alanlara ödülleri verildi.

Gençlerden konser tadında yarışma

Mahmut Atalay Gençlik Merkezi tarafından hazırlanan ortaokullar ve liseler arası Türk Halk Müziği solo ses yarışmasında derece alanlara ödülleri verildi.

18 Ocak 2017 Çarşamba 22:25
Gençlerden konser tadında yarışma

Çok sayıda öğrencinin izlediği yarışmanın jüri üyeliklerini Hitit Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Ömer Can Satır, Eti Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Rıza Aydın, Mukadder Akaydın Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni İskender Özkuşcu, Ömer Kömürcü İmam Hatip ortaokulu Müzik Öğretmeni Zehra Alıcı ve Fen Lisesi Müzik Öğretmeni Nihat Vardar yaptı.

Oğuzlar Ç.P.L. Müzik Öğretmeni Sefa Karslı, Hakan Zeytünlü, HEM Müzik Öğretmeni Mithat Yağar, Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni Tekin Karataş ve Tansu Sol ile Anadolu Öğretmen Lisesi Müzik Öğretmeni Hakan Tenekeci’nin sazlarda eşlik ettiği yarışmada ilk olarak ortaokullar arası kızlar kategorisi solo ses yarışması gerçekleştirildi.

Dr. Sadık Ahmet Ortaokulundan Ayda Türkmen’in “Beyaz Giyme”, Çorum TED Koleji’nhden Zeynep Zülal Balta Var’ın “Gönlüm Senin Esirin”, Yavruturna Ortaokulundan Esmanur Bolat’ın “Uzun İnce Bir Yoldayım”, Salim akaydın Ortaokulu’ndan Duru Duman Afyon’un “Kalehisar Kalesi” ve Dr. Sadık Ahmet Ortaokulu’ndan Yasemen Yağmur Gökmen’in “Gezsemde Dünyanın Dört Bucağını” isimli türküleri okuduğu yarışmada Yasemen Yağmur Gökmen birinci oldu.

Ortaokullar arası erkekler kategorisi solo ses yarışmasında ise Mustafa Kemal Ortaokulu’ndan Emre Nihal “İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım”, Yavruturna Ortaokulu’ndan Cem Özüdoğru “Allı Turnam”, Dumlupınar Ortaokulu’ndan Mehmet Turan Aslan “Divane Aşık Gibi Dolaşırım Yollarda”, Merkez YİBO’dan Ahmet Sefa Özcan “Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme” ve Dr. Sadık Ahmet Ortaokulu’ndan Kamil Ünlü de “El Vurun Yaremi İncitme Tabip” isimli türküleri okudu. Yarışmanın Ortaokullar arası erkek solo bölümünün birincisi Kamil Ünlü oldu.

Mahmut Atalay Gençlik Merkezi Lider öğretmenlerinden Mehmet Çekman’ın zeybek gösterisi ile devam edilen program liseler kız kategorisi bölümü ile devam etti. Bu bölümde Ayça Ebrar Kılıç “Bu Gün Ayın Üçüdür”, Esra Kaltakçı Yarim Derdini Ver Bana”, Ece Yalçın “Laçin” Gülçin Durkaya “Sivas Şarkışla” ve Sevgi Fırat “Hasret Düştü Gönlüme” isimli eserleri seslendirdi. Liseler kızlar kategorisinde en yüksek puanı alan Ece Yalçın birinci oldu.

Türk Halk Müziği yarışmasının son bölümü ise erkekler lise solo alanında gerçekleştirildi. Bu bölümde Murat Işık “Hem Okudum Hem de Yazdım”, Ahmet Tarık Efe “Kar mı Yağmış Yüca Dağlar Başına”, Abdulmuttalip Uzun “Cahildim Dünyanın Rengine Kandım”, Emrecan Alnıak “Ahu Gözlerini Sevdiğim Dilber” ve Fatih Şen ise “Edremit’in Gelini” isimli türküleri seslendirdi. Erkekler bölümünün birincisi de yapılan değerlendirmenin ardından Abdulmuttalip Uzun oldu.

Yarışma sonunda birinci olan öğrencilere cura hediye edilip madalya takılırken, diğer öğrencilere ise kaval hediye edilip madalya verildi.

(Erkan BAYATLI)

Son Güncelleme: 18.01.2017 23:19