“Gençler, umudumuz, gücümüz ve geleceğimiz”

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada; 19 Mayıs’ın, ülkenin ve milletin geleceği için kurtuluş hareketinin, bağımsızlık meşalesinin yakıldığı, millî mücadeleye giden yolda ilk adımın atıldığı ve umudun yeniden canlandırıldığı önemli bir milat olduğunu ifade etti.

Güncel 19.05.2018, 01:22
1403
“Gençler, umudumuz, gücümüz ve geleceğimiz”

Gençlerin, bir ülkenin en önemli serveti, gücü ve umudu olduğunu belirten Saatcı,"99 yıl önce, vatanı işgal etmek, milleti esaret altına almak isteyen emperyalist güçlere karşı yenilgiyi kabullenmeyen bir ruhun özgürlük mücadelesini başlattığı 19 Mayıs, Mustafa Kemal tarafından geleceğin mimarları gençlere armağan edilmiştir. Gençler, bir ülkenin en önemli serveti, gücü ve umududur. Bir milletin yücelmesinde en önemli faktör gençliktir. Gençlik, toplumun da en önemli yapı taşıdır. Toplum hayatının büyük bir kısmını teşkil eden gençliğin donanımı, eğitim ve öğretimi, toplumun huzuru için büyük önem arz etmektedir. Evrensel değerlere vakıf, hoşgörülü, çevresine saygılı, milletine ve değerlerine sadık, gelenek ve göreneklerine bağlı, çalışkan bir gençliğe sahip bir ülkenin geleceği aydınlıktır. Çağın dinamikleri doğrultusunda kaliteli bir eğitim almaları, değerlerine bağlı, bilinçli, araştıran, soran, sorgulayan ve özgür düşünceli nesiller olarak yetişmeleri için gençlere daha fazla yatırım yapılmalıdır. Dünyayı anlamak, gelişmeleri doğru yorumlayabilmek için, daha çok okuyan, sahip olduğu bilgiyi sürekli güncelleyen, yeteneklerini geliştiren, teknolojik yeniliklere ve değişimlere açık olan, olayları ve gelişmeleri tek tip bakış açısından uzak bir şekilde değerlendirebilen; insan haklarına, farklı düşüncelere, kültürlere saygılı, hoşgörülü; eşitliğin, adaletin, hak ve hukukun, emeğin daimi savunucusu olan gençler, değişimin anahtarı, gelişmenin itici gücü olarak yarınlara ışık tutacak, geleceğimizin garantisi, birlik ve beraberliğimizin çimentosu olacaktır. Başta hükümet olmak üzere, hepimize düşen görev; gelecekte ülke yönetimini devralacak gençlerin, sorumluluk bilinciyle, insan haklarına saygılı, özgür bireyler olarak yetişmelerini sağlayacak bir zemin hazırlamaktır” dedi.

İçeriden ve dışarıdan emperyalist kuşatma ve kışkırtmalara karşı, örgütlü, diri bilinçle bir kez daha karşı koymanın kaçınılmaz olduğu günler yaşandığını anlatan Saatcı, “Bu dönemde de birlik ve bütünlüğümüzü millet olma şuuruyla korumak, daha güçlü kılmak gerekmektedir. Onun için, millî, manevî, ahlakî sorumluluklarının bilincinde, bilgisi, çalışkanlığıyla örnek, geçmişi çok iyi bilen, tarihten dersler çıkarabilen, ülkemiz üzerinde oynanan oyunların farkında olan ferasetli, buna uygun tavır alabilen basiretli bir gençliğe ihtiyacımız vardır. Bu gençliği bedenen ve zihnen yoğuran müfredat; beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, özgür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip; topluma ve medeniyet değerlerine duyarlı; yapıcı, araştıran, üreten gençler yetiştirmek doğrultusunda gözden geçirilmelidir. Medeniyet değerlerine vakıf, toplumuna yabancı olmayan, dünyadaki gelişmeleri doğru okuyabilen, ülkesinin gelişimine katkıda bulunabilen, sivil düşünebilen bir nesil yetiştirmek, eğitim sisteminin öncelikli hedefleri arasında yer almalıdır" dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Kasım 2020
İmsak 06:04
Güneş 07:33
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@