Gençler 6 noktayı öğrendi

Hitit Üniversitesi ve Altı Nokta Körler Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen Görme Engelli ve Braille Alfabesi konulu Seminer Sağlık Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Güncel 14.05.2019, 23:05
457
Gençler 6 noktayı öğrendi

Altı nokta körler Derneği Çorum Şubesi Başkan Yardımcısı Fazlı Koçak’ın konuşmacı olarak katıldığı semineri Doç.Dr. Selen Özakar Akça yönetti.

Seminerde konuşan Fazlı Koçak, toplumun önyargısını kırmanın kolay olmadığını belirterek, sağlıkçılarla karşı karşıya gelme olasılıklarının fazla olduğunu bu bakımdan ön bilgi alınması durumunda sağlıkçıların da görme engellilere karşı olan tutumunun değişeceğine inandığını ifade etti.

Görme engellilerin eve kapanacak ya da utanılacak bir yanlarının bulunmadığını uygun eğitim almaları durumunda tüm işlerini kendilerinin görebildiğini hatta üniversitede bile okuyup önemli mevkilere gelebildiklerini belirterek “Bizim sadece gözümüz görmüyor. Başka her yerimiz normal” dedi.

En büyük sıkıntılarının duygusal yaklaşanlar olduğunu belirten Fazlı Koçak, yardımcı olmak isteyenlerin kendilerine istemeden zarar verebildiğini ifade etti. Koçak daha sonra Braille alfabesinin kullanımı ve tarihi gibi konularda öğrencilere bilgi verdi. Braille alfabesinin simgesinin 6 nokta olduğunu belirten Koçak, bu alfabe sayesinde her türlü yazı, rakam ve notayı yazabildiklerini kaydetti (Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@