Gencecik hayatlar kararmasın!

Son zamanların toplumsal felaketi “bonzai”…Türkiye’nin her yanında ve özellikle büyük kentlerde giderek yaygınlaşan bonzai alışkanlığı, ne yazık ki Çorum’da da önemli bir sorun olmaya başladı.

Gencecik hayatlar kararmasın!

Son zamanların toplumsal felaketi “bonzai”…Türkiye’nin her yanında ve özellikle büyük kentlerde giderek yaygınlaşan bonzai alışkanlığı, ne yazık ki Çorum’da da önemli bir sorun olmaya başladı.

23 Ağustos 2014 Cumartesi 03:07
Gencecik hayatlar kararmasın!
Son yıllarda ülkemizde uyuşturucu vakaları bir hayli arttı. Özellikle esrar ve bonzai maddesinden hayatını kaybeden genç sayısında artış oldu.

Çorum’da da İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerince toplumda farkındalığın oluşturulması için bir dizi çalışma başlatıldı. Camilerde uyuşturucunun zararları hakkında vatandaşlar bilgilendirildi.

Peki gençleri tuzağına düşüren ve 15 yaşındaki çocukların dahi çok kolay temin edebileceği uyuşturucu maddeler nelerdir? Gençler uyuşturucuyu nerelerden ve kimlerden temin ederler? Vücutta ve beyinde nasıl bir etki bırakır? Ebeveynler çocuklarını korumak için ne yapması gerekir?

BİR DEFA KULLANMAK ÖLÜME DAVETİYE ÇIKARMAK DEMEK
Uzmanların yaptığı araştırmalara göre daha önce sigara kullanan kişilerin uyuşturucu maddeye yönelme oranı, sigara kullanmayan kişilere göre çok daha yüksek.

Uyuşturucu kullanan kişiler “Sen de denemek ister misin? Bir defadan bir şey olmaz. Bak ben de kullanıyorum” şeklinde gençleri bu batağa sürüklemeye çalışırlar. Arkadaş ortamında ikram edilen uyuşturucu madde zaman geçtikçe kişinin bağımlı olması halinde ölümüne bile neden olabilir.

Bir merak ile uyuşturucu kullanmaya başlayan insanlar aslında, ölüme davetiye çıkardığının farkında değillerdir. Çünkü bir müddet sonra kendi iradeleri ile uyuşturucu temin etmeye başlarlar. Uyuşturucu onlar için bir gereksinim olmaya başlamıştır. Sokak satıcılarından 20-30 lira karşılığında aldıkları uyuşturucu madde bir gün hayatlarına mal olacaktır.

ETKİLERİ NELERDİR?
Uyuşturucu madde gözaltında morluk, gözde kızarma, göz bebeklerinde küçülme, duyu organlarında algılayamama, kan dolaşımını hızlandırma, aşırı terleme ve aşırı öksürük gibi hem insan vücudunda fiziksel etki bırakır hem de tedavisi pek mümkün olmayan ruhsal problemlere neden olur.

Uyuşturucu madde kullanan kişinin hareketlerinde ve davranışlarında da değişim gözlenebilir. Kimi insan uyuşturucunun etkisi ile istem dışı olarak ağlarken, kimisi gülebilir, kimisi de kendisini iletişime kapatıp hareket etmeden bir noktaya odaklanabilir.

Madde bağımlısı olan kişinin genellikle arkadaş çevresi değişir, aile ilişkileri azalır, odasında yalnız kalmayı tercih eder. Okul başarısı ve okula devamı azalır. Daha fazla para harcamaya başlar. Bazen neşeli, bazen sakin, bazen öfkeli olabileceği gibi saldırgan davranışlarda da bulunabilir.

ÇOCUĞUNUZU SUÇLAMAYIN
Çalışma hayatındaki başarısızlık, ticari kayıplar, gönül meseleleri, arkadaş çevresi ve kişinin merak duygusu ne kadar etkili olsa da gençlerin uyuşturucuya yönelmesindeki en büyük etken, aile içinde yaşanan problemler ve yalnızlık duygusudur.

Gencin içinde bulunduğu aile, okul ve arkadaş çevresi; bağımlı olan genci ne kadar erken fark eder, ona yardımcı olmaya çalışırsa, gencin bağımlılıktan kurtulma şansı o kadar artar. Bu nedenle; erken teşhis belirtilerinin bilinmesi çok önemlidir.

Her ne kadar kişi uyuşturucu kullandığını saklamaya çalışsa da aileler çocuklarının uyuşturucu kullandığını anlayabilir, onu bu bataktan geç olmadan kurtarabilirler. Peki, ebeveynler çocuklarının uyuşturucu kullandığını hissettikleri durum ne yapmaları gerekir?

Anne ve babalar; çocuğunuzun bağımlılık yapıcı madde kullandığını anladığınızda doğru davranış sergilemeniz gerekir. Öncelikle, paniğe kapılarak öfke ile hareket etmeyiniz. Durumu gözlemleyerek çocuğunuzun sosyal çevresini inceleyip, sorunun kaynağını tespit etmeye çalışınız. Çocuğunuzun arkadaş ilişkilerini gözden geçiriniz. Çocuğunuzun uyuşturucu madde kullanmasının sebeplerinin arasında sizin de eksik ve yanlış davranışlarınızın olduğunu göz ardı etmeyiniz. Çocuğunuza kesinlikle kötü davranmayınız, onu suçlamayınız. Çocuğunuzu sıkmadan, sevgi ve şefkatli bir yaklaşımla ona daha fazla ve kaliteli zaman ayırınız. Uzman bir hekimin bilgisine başvurarak tavsiyeleri doğrultusunda hareket ediniz.

GENÇLER DİKKATLİ OLUN
Özellikle “Bir defa denemek ile bir şey olmaz” veya “Ben kullanıyorum bir şey olmadı” gibi satıcıların çok sık kullanmış olduğu telkin yöntemlerine karşı bilinçli olunmalı ve bu tehlikeli oyuna asla düşülmemelidir.

Unutulmamalıdır ki bu maddeleri size genellikle sunacak kişiler size yakın olan çevrenizdir. Bu nedenle arkadaş seçimi sizler için büyük önem arz etmektedir. Siz mutlaka sizin gibi hayatında doğru hedefleri ve güzel uğraşları olan kişiler ile arkadaşlık edin. Unutmayın ki çevrenizde sizi herhangi bir madde kullanmadan da arasına alan arkadaş ve grupların olduğunu göreceksiniz.
(Onur MÜLAZIM)

Son Güncelleme: 23.08.2014 03:08