“Gelişen ülkelerin en önemli sağlık sorunu obezite"

Çorum Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından obezite ile mücadele kapsamında eğitim semineri düzenlendi.

“Gelişen ülkelerin en önemli sağlık sorunu obezite"

Çorum Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından obezite ile mücadele kapsamında eğitim semineri düzenlendi.

14 Haziran 2017 Çarşamba 21:17
“Gelişen ülkelerin en önemli sağlık sorunu obezite"

Halk Sağlığı Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi çalışanlarına ve aile sağlığı çalışanlarına yönelik düzenlenen seminerde “obezite nedir, obezitenin önlenmesine yönelik sağlıklı beslenme önerileri, besin çeşitliliğinin sağlanması, sağlıklı beslenme ve Ramazanda beslenme” konuları ele alındı.
Halk Sağlığı Müdürlüğü Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde görevli diyetisyen Elif Kayalı Karakuş, obezitenin günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını söyledi. Karakuş, obezitenin genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkması olarak tanımladı.
Beslenmenin anne karnından başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacı olduğunu dile getiren Karakuş, “İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir. Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir. Günlük yaşamda bireylerin yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15-18'i, kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde yüzde 25, kadınlarda ise yüzde 30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.
Ramazan ayında ise beslenme konusunda ise yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için mutlaka sahur yapılması gerektiğini ve sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmasını öneren Karakuş, “Sıvı ihtiyacını karşılamak için iftar ve sahur arasında 2 litre sıvı alınmalı. Ana yemek olarak, etli, tavuklu veya hindi etli sebze yemekleri bol koyu yeşilli salatalar ve makarna, bulgur gibi tahılları tüketilmeli. Ayrıca sindirim sistemi rahatsızlıklarının önlenmesi açısından yemeklerde lif oranı yüksek yiyecekler ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, hoşaf ve kompostolar, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilmeli” diye konuştu.
Bayramda sağlıklı beslenme konusunda da uyarılarda bulunan Karakuş, Ramazan Bayramında ise Sağlıklı Beslenmek için bayram sabahına hafif bir kahvaltı ile başlanması, eski beslenme düzenine geçişte sıvı alımının artırılması, iftarda olduğu gibi bayramda da yemeklerin porsiyon kontrolü sağlamak için yavaş ve iyice çiğneyerek tüketilmesi, bayram boyunca yağlı, hamurlu ve kızartılmış besinleri fazla tüketmenin sindirim sisteminde hazımsızlık, reflü gibi sorunlara neden olabileceği unutulmaması ayrıca şerbetli tatlılar yerine sütlü, meyveli tatlılar, dondurma tercih edilmesini istedi.

İHA

banner155