Geleneksel el sanatları kursu

Çorum’da Geleneksel Türk Süsleme Sanatları ve Geleneksel El Sanatları kursları açılacak.

Geleneksel el sanatları kursu

Çorum’da Geleneksel Türk Süsleme Sanatları ve Geleneksel El Sanatları kursları açılacak.

30 Ocak 2014 Perşembe 23:48
Geleneksel el sanatları kursu
İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Bakanlık tarafından ülke genelinde, kaybolmaya yüz tutan el sanatlarını yaşatmak, tanıtmak, tahribini ve yok edilmesini önlemek, kültür ve sanat sevgisinin yayılmasını temin etmek, bu sanatları aslına uygun olarak öğretip eğitilmiş elemanlar ve ustalar yetiştirerek gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için daha önceki yıllarda olduğu gibi 2014 yılında da Yaygın Kültürel Eğitim Faaliyetleri Planı kapsamında, Geleneksel Türk Süsleme Sanatları ve Geleneksel El Sanatları kursları düzenlenmesi yönünde programlar yapılacağını söyledi.
Bu çerçevede, müdürlükleri bünyesinde açılacak olan 664 saatlik “Ahşap Oymacılığı” kursunun 03 Mart 2014 tarihinde başlayacağını açıklayan Özüdoğru, “Kursa katılmak isteyen vatandaşlarımızın 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte bugün mesai bitimine kadar kuruma başvurması gerekiyor” dedi.
Kursiyerlerden herhangi bir ücret talep edilmeyeceğinin altını çizen Özüdoğru, kurs malzemelerinin de kurumca temin edileceğini bildirdi. Özüdoğru, “Kurs sonunda kursiyerlerin ortaya çıkardıkları ürünlerin sergileneceği bir sergi açılması planlanmaktadır. Kültürel ve sanat bilincinin oluşmasını desteklemek amacıyla bu tür etkinliklerimiz devam edecektir. Geleneksel El Sanatları ve Geleneksel Türk Süsleme Sanatlarımızın yaşatılabilmesi için halkımızı açılacak kurslarımıza katılmaya davet ediyoruz” diye konuştu. (Volkan SINAYUÇ)
Son Güncelleme: 30.01.2014 23:57