Gelecek kuşaklara en değerli miras: Meydanlar ve parklar

Sağlık Müdürlüğü, Özel İdare ve Tekel binalarının yıkılarak arkadaki otopark alanı ile birleştirilmesi suretiyle, Hükümet Konağı’nın bahçesi ile bütünlük oluşturacak geniş bir meydanın kente kazandırılması, ÇORUM HABER’in Çorum gündemine taşıdığı bir “gelecek” projesiydi.

Güncel 13.10.2014, 01:39 13.10.2014, 01:43
1305
Gelecek kuşaklara en değerli miras: Meydanlar ve parklar
Sağlık Müdürlüğü, Özel İdare ve Tekel binalarının yıkılarak arkadaki otopark alanı ile birleştirilmesi suretiyle, Hükümet Konağı’nın bahçesi ile bütünlük oluşturacak geniş bir meydanın kente kazandırılması, ÇORUM HABER’in Çorum gündemine taşıdığı bir “gelecek” projesiydi.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “gelecek kuşaklara bırakabileceğimiz en değerli miras” olarak sunduğumuz bu projeyi ilk günden benimsedi ve o doğrultuda sorunları birer birer çözerek, meydan hayalini gerçekleşme noktasına getirdi.

Başkan Külcü’nün Kanal A’da katıldığı programda “5 yıl sonra Çorum’un 3 meydanının olacağı” şeklinde bir ifade kullanması, başta Hükümet Konağı önündeki bu meydan olmak üzere, meydanlar ve parklar konusundaki umut ve beklentilerimizi yeniden canlandırdı.

Gazeteniz ÇORUM HABER, cumhuriyet değerlerine bağlı, demokrat, çağdaş, uygar, insan haklarına saygılı bir çizgide yayın politikasını “objektif habercilik” ilkesine sadık kalarak sürdürürken, doğa ve çevre duyarlılığını da hiçbir zaman elden bırakmadı.

Birinci sayfamızın manşetinde yer alan “Gelecek kuşaklara en değerli miras: Meydanlar ve parklar” cümlesini de, ya aynen, ya da benzer biçimde defalarca kullandı.

KÜLCÜ’YE “YILIN ADAMI” UNVANI
Hükümet Konağı’nın karşısındaki Sağlık Müdürlüğü, Özel İdare ve Tekel binalarının yıkılarak arkadaki otopark alanı ile birleştirilmesi, eski Adliye binasının yıkılıp Hükümet Konağı bahçesine katılması, iki alanın gerekirse Gazi Caddesi’nin altından bir alt geçitle birbirine bağlanması ve yeraltına otopark yapılması, böylelikle kente dev bir meydan kazandırılması, ÇORUM HABER’in Çorum’un gündemine taşıdığı bir projeydi.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, bu doğru ve haklı isteğe hemen sahip çıktı. Ankara’daki temaslarıyla projenin altyapısını hazırladı ve işi, Sağlık Müdürlüğü ile Özel İdare’ye yeni binalar sağlanır sağlanmaz yıkıma başlanabilecek noktaya getirdi.

Bu arada, mevcut parkların iyileştirilmesi, çeşitli semtlere yeni parklar düzenlenmesi konusunda çok olumlu çalışmalara imza attığı gibi, “çirkinlik anıtı” Kültür Sitesi’ni yıkma ve yerine park yapma cesaretini ve basiretini de göstererek, 2013 yılı sonunda ÇORUM HABER tarafından “Çorum’da Yılın Adamı” seçilmeyi hak etti.


MEYDANSIZ KENTE ÜÇ MEYDAN
Belediye Başkanı Külcü, önceki gün Kanal A’da katıldığı, Fatih Şahin’in hazırlayıp sunduğu “Başkanlar” programında da bu konuya ilişkin verdiği bilgilerle, meydan ve park konusunda duyarlı tüm Çorumluların beklentilerine karşılık verdi, umutları güçlendirdi.

Bugün bir meydanı olmayan Çorum’un 5 yıl sonra üç meydanının olacağını dile getiren Külcü, “Bunlar bir aksın etrafında inci tanesi gibi olacak. Birçok Avrupa kentinde meydan sıkıntısını çözmüşler. Çünkü planlamaları çok erken yapmışlar. Her üç meydanın da projelendirme çalışmalarını tamamladık” dedi.

2009 yılından beri yaptıkları çalışmalarda Çorumlulara karşı sorumluluk duygusu ile hareket ettiklerinin altını çizen Külcü, seçim öncesi yeni dönemde yapacakları projeleri bir kitapçık haline getirdiklerini ve kamuoyu ile paylaştıklarını belirterek, “Kitapçıktaki projelerle de sınırlı kalmayacağız, daha fazlasını yapacağız” dedi.
(ÇORUM HABER)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@