Gebe okulları anne adaylarının hizmetinde

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın temel hedeflerinden birinin; gebelik dönemi ile doğum sürecinde anne-bebek sağlığı açısından daha kaliteli, verimli, etkin ve güvenli sağlık hizmeti sunulması olduğu dile getirildi.

Güncel 14.04.2019, 22:29
669
Gebe okulları anne adaylarının hizmetinde

Bu kapsamda anne adaylarının doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmaları ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amacıyla Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Sungurlu Devlet Hastanesi, Osmancık Devlet Hastanesi, Alaca Devlet Hastanesi İskilip Devlet Hastanesinde Gebe Okullarının faaliyet verdiğinin belirtildiği açıklamada, “Gebeyim… Mutluyum… Doğumdan Korkmuyorum!” sloganı ile yola çıkarak anne adaylarının gebelik konusunda bilgi düzeylerini arttırarak ve doğum eylemini anlatarak korkularının giderilmesinin hedeflendiği vurgulandı.

Hamile kalmak ve doğum yapmanın, pek çok kadında güzel hisler uyandırabildiğini ancak her kadın için durum geçerli olmayabileceğinin ifade edildiği açıklamada, bazı gebelerin yaşanan travmalar veya abartılı olumsuz doğum hikâyeleri yüzünden korkuya kapılabildiği, doğum yapmaktan korktukları için doğumdan ve hatta hamile kalmaktan çekinebildiği vurgulandı. Anne adayları ile eğlenerek yapılan eğitimlerin sonunda Doğum Salonu ziyareti yapılarak gebelerin bebeklerine kavuşacakları ortamın gezdirildiğinin ifade edildiği açıklamada, gebeye doğuma hazırlık süreci, doğum öncesi ve doğum sonrası süreçte yaşanan kaygılarla baş etmesi konusunda bilgilerin verildiği anlatıldı.

Ağrı yönetimi teknikleri ve nefes egzersizleri konusunda bilinçlenen gebelerin, doğum sürecini daha rahat atlattığının ifade edildiği açıklamada, talep doğrultusunda baba adayları ile birlikte de eğitimler de düzenlendiği, baba adaylarını bu sürece dahil etmenin eşler arasındaki bağları kuvvetlendirdiği gibi, yeni rollerini benimsemelerinde de faydalı olduğu kaydedildi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi “Gebe Okulu eğitimlerimize gebelerle birlikte yakınları da eşlik edebilirler.

Gebelere bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti bireysel ve grup eğitimi şeklinde gerçekleşmektedir.

Gebe okulu eğitimleri kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog, eğitim hemşiresi ve ebelerden oluşan deneyimli bir ekip tarafından verilmekte olup, 3 oturumu tamamlayan anne adaylarına katılım belgeleri verilmektedir.

Tüm anne adaylarımızı 2019 yılı itibariyle daha kapsamlı bir şekilde yürütülmekte olan gebe okullarımıza davet ediyoruz.”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 30 Eylül 2020
İmsak 05:05
Güneş 06:29
Öğle 12:35
İkindi 15:53
Akşam 18:32
Yatsı 19:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@