“Gazeteciler, çalışamaz ve üretemez hale getiriliyor”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, 10 Ocak’ın “bayram” niteliğini çoktan kaybettiğini belirterek, “Birçok meslektaşımız Çalışan Gazeteciler Günü’ne ne yazıkki ‘Çalışamayan, işsiz bırakılan gazeteciler’ olarak girdi.

Güncel 11.01.2014, 00:35 11.01.2014, 00:36
282
“Gazeteciler, çalışamaz ve üretemez hale getiriliyor”
10 Ocak 1961’de basın emekçilerine verilen haklardan bugün hemen hiçbiri kalmadı. Gazeteciler için bayram olarak ilan edilen “10 Ocak” önce “Çalışan Gazeteciler Günü”ne dönüştü şimdi ise bizler için “Mücadele Günü”dür” dedi.
FATURA BASIN EMEKÇİLERİNE
İstatistiklere göre işsizliğin en yüksek olduğu mesleklerden birinin gazetecilik olduğunu belirten Sertel, medyada yaşanan el değiştirmelerin faturasının her seferinde olduğu gibi bugün de basın emekçilerine çıkarıldığını söyledi. Sertel, şöyle devam etti:
“Son dönemde iyiden iyiye ayrıştırılan Türk medyası, sıkça yaşanan el değiştirmelerle birlikte bugün ne yazıkki işadamlarının, müteahhitlerin elinde adeta tenis topuna dönmüştür. Gazetecilik onurlu, şerefli bir meslek olmaktan çıkarılıp birer ‘işletme’, ihale kapmak için iyi bir ‘araç’ olarak görülmeye başlanmış ve bu yaklaşımdaki kişilerin eline geçen gazete ve televizyonlar, en iyi bildikleri işi yaparak gazeteciyi ‘fikir işçisi’ değil de tasarruf tedbirleri kapsamında ‘ilk gözden çıkarılacak’ birer ‘meta’ olarak görmeye başlamışlardır. Bu anlayışla yönetilen gazete ve televizyonlar nedeniyle Türk basınında gazetecilerden birer ‘işsizler ordusu’ oluşturulmuştur. Halen 60 gazetecinin hapiste olduğu ülkemizde sadece son bir yılda 500’e yakın basın emekçisinin işine son verilmiştir.”
MÜCADELEYE DEVAM
Sendikal ve sosyal haklarından mahrum bir şekilde sansür, otosansür ve işsiz bırakılma tehdidiyle günün neredeyse 24 saati görev yapan gazetecilerin bugün içinde bulundukları durumu hiçbir şekilde hak etmediklerini vurgulayan TGF Genel Başkanı ve İGC Başkanı Atilla Sertel, sözlerini şöyle tamamladı:
“Türk medyası olarak son yıllarda yaşadıklarımız, artan işten çıkarmalar bizlerin ‘10 Ocak’ları neden bir bayram değil de ‘Mücadele Günü’ olarak ilan ettiğimizi bir kez daha gösterdi. 53 yıl önce yasayla verilen haklarımızın tamamına yeniden kavuşuncaya, ülkemizde basın ve ifade özgürlüğünün tam anlamıyla yerleşeceği güne kadar verdiğimiz bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Ailelerinden, okurlarından uzak bırakılan tutuklu gazetecilerin de bir an önce özgürlüklerine, ailelerine ve okurlarına yeniden kavuşmaları yönündeki talebimizi buradan bir kez daha dile getiriyoruz. Bu sorunlarımızın üstesinden gelebilmek adına bütün meslektaşlarımızı bugün bir kez daha sendikal ve örgütlü mücadeleye çağırıyorum.” (ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
açık
banner303
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@