Gazeteciler Abhazya’ya dostluk çıkarması yaptı

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyi Toplantısı geniş bir katılımla Abhazya’da yapıldı. Gazeteciler arasındaki işbirliği ve diyaloğu geliştirmeyi amaçlayan ziyarette, Türkiye’den giden gazeteciler üst düzey temaslarda da bulundu.

Güncel 19.05.2014, 23:12 20.05.2014, 00:13
1012
Gazeteciler Abhazya’ya dostluk çıkarması yaptı

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 44. Başkanlar Konseyi resmi toplantısı Abhazya'nın başkenti Sohum'da gerçekleştirildi. Abhazya hükümetinin tam kadro katıldığı toplantıya; Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu TGF'ye bağlı üye derneklerden 76 yazılı ve görsel medyada görevli basın mensubu katıldı. Abhazya buluşmasına; Çorum’dan da Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Başkan Vekili, Yayla Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hacı Odabaş katıldı.

Türkiye Abhaz Kültür Dernekleri Federasyonu ve Abhazya Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen toplantının ilk ayağı Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Vyaceslav Çirikba'yı ziyaretle başladı. Dışişleri Bakanı Vyaceslav Çirikba, Türkiye ile siyasi ve ticari ilişkilerin gelişmesini arzu ettiklerini belirtirken, bağımsızlığın da tanınmasını istedi. Türkiye Cumhuriyeti ile köklü geçmişleri olduğunun altını çizen Çirikba, “Bağımsızlığımızın tanınmasını, Ankara'da temsilciliklerin açılmasını ve karşılıklı yazılı evrakların ulaştırılmasını istiyoruz. Türkiye ile deniz, hava ve kara ulaşımının başlamasını bekliyor ve adından da Türk yatırımcıları Abhazya'ya yatırım yapmaya bekliyoruz” dedi.

İki ülke yetkililerinin katıldığı akşam yemeğinde Türkiye ile Abhazya arasında dostluk ve iyi komşuluk ilişkilerinin güçlendirilmesi istendi.TGF Genel Başkanı Atilla Sertel de, Abhazya'nın bağımsız, ekonomik, demokratik bir devlet olarak tanınmasının dünyaya zenginlik katacağını ve barışa katkı sağlayacağını belirtti. Sertel, “Biz gazeteciler barıştan, kardeşlikten ve dostluktan yanayız. Bütün arzumuz dünyadaki tüm halkların barış ve dostluk içinde kardeşçe yaşamasıdır. Abhazya’da bulunmamızın amacı iki ülke gazetecileri arasındaki mesleki ve kültürel iletişimi başlatmak ve geliştirmektir. Bu temasların karşılıklı yararlı sonuçlar üreteceğine inanıyoruz. Bizleri samimi ve sıcak bir şekilde karşılayan Abhaz dostlarımıza teşekkür ediyor, bu güzel ülkenin kaderinin bizim ziyaretimizle birlikte olumlu anlamda değişeceğini ümit ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye Abhaz Kültür Dernekleri Federasyonu, Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Devlet Komitesi, Abhazya Cumhuriyeti Gazeteciler Birliği, ApsnyPress, Abhaz Devlet Radyo ve Televizyon Kurumu tarafından da desteklenen TGF 44. Başkanlar Konseyi Toplantısı kapsamında gerçekleştirilen temaslar; Abhazya Cumhuriyeti hakkında bilgilenilmesini sağlarken, Abhazya Gazeteciler Birliği ile Türkiye Gazeteciler Federasyonu arasında mesleki faaliyetlerle ilgili olarak işbirliği yapılması ve gazeteciler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini açısından açısından önemli adımlar atılmasını sağladı.

TGF Heyeti Abhazya’da üst düzey ağırlandı. Heyete Dışişleri Bakanlığı'nca verilen yemeğe Başbakan Loneid Lakerbaya, Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, Enformasyon ve Komünikasyon Bakanı K.V. Bjaniya, Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı H.R. Jopua, TGF Genel Başkanı Atilla Sertel, Türkiye Abhaz Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Ramazan Cengiz Koç, Abhaz bürokratlar ve gazeteciler katıldı.

TGF’nin Abhazya’daki toplantısının ikinci gününde ise önce 44.Başkanlar Konseyi toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantıda TGF’nin kendi kurumsal yapısıyla ilgili hedefleri tartışılırken gazetecilik mesleğinin sorunlarıyla ilgili çözüm yolları değerlendirildi.

Abhazya’daki etkinlikler sırasında TGF Heyeti tarafından Sohum Zafer Parkı’ndaki anıta ve Abhazya Kurucu Lideri V.G. Ardzınba’nın mezarına çelenk bırakılırken, Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi ve Abhazya Gazeteciler Birliği tarafından Kutol Köyü’nde düzenlenen akşam yemeğine katılındı. Heyet, dünyanın 2. büyük mağarasının bulunduğu Afon kentini de gezme fırsatını da bulurken, Abhazya Ticaret Odası Başkanı G.L. Gagulia tarafından Gagra kentinde düzenlenen akşam yemeğine iştirak edildi. Programın son gününde ise tam bir doğa harikası olan Ritsa gölü ve çevresine gezi yapıldı.
(ÇORUM HABER)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
açık
banner303
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 03:56
Güneş 05:36
Öğle 12:51
İkindi 16:43
Akşam 19:56
Yatsı 21:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@