Fuat Sezgin yılı için HİTÜ’den protokol

Hitit Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” etkinlikleri kapsamında İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) ve Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) ile işbirliği protokolü imzaladı.

Güncel 28.11.2018, 20:40 28.11.2018, 19:06
747
Fuat Sezgin yılı için HİTÜ’den protokol

İstanbul Gülhane Parkı’ndaki Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Dr. Ursula Sezgin Bilimler Tarihi Kütüphanesi’nde yapılan imza törenine İBTAV Mütevelli Heyeti Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Çetinkaya, İBTAV Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan ve Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın da içerisinde yer aldığı 22 üniversitenin rektörleri katıldı.

Katılımcı üniversitelerle imzalanan protokol gereğince, İslam bilim tarihinin insanlığa yaptığı katkılar çerçevesinde Prof. Dr. Fuat Sezgin’i ve çalışmalarını ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak amacıyla 2019 boyunca farklı nitelikte çalışmaların yürütülmesi hedefleniyor. Protokole göre Muş Alparslan Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Piri Reis Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anlatmak, çalışmalarını genç kuşaklara aktarmak için 2019 yılı boyunca çalışmalar yürütecek.

PROF. DR. FUAT SEZGİN KİMDİR?

1924 yılında Bitliste doğan Fuat Sezgin, 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdikten sonra “Buharinin Kaynakları” konulu doktora tezini tamamladı. 1954 yılında doçent oldu. 1960’ta askeri darbenin iktidara getirdiği hükümet tarafından hazırlanan ve 147 akademisyenin üniversitelerden men edildiği listede kendi adının da bulunması üzerine Sezgin Türkiye’den ayrılarak Frankfurt Üniversitesi’nde çalışmalarına devam etti.

“Cabir ibn Hayyan” konusunda 1965’te yazdığı ikinci doktora tezini Frankfurt Üniversitesi’ne sunan ve bir yıl sonra profesör unvanını kazanan Sezgin, aynı yıl kendisi gibi Şarkiyatçi Ursula Sezgin ile evlendi. İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar sahasında yazılan en kapsamlı eser olan Arap-İslam Bilim Tarihinin ilk cildini 1967’de tamamlayan Sezgin Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dahil 27 dili çok iyi derecede biliyordu. Yaşamı boyunca Kahire Arap Dili Akademisi, Şam Arap Dili Akademisi, Fas Rabat Kraliyet Akademisi, Bağdat Arap Dili Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyeliği de dahil çok sayıda önemli ödül ve nişana layık görüldü.

Türkiye’de bazı üniversitelerin kendisine fahri doktora unvanı verdiği Prof. Dr. Fuat Sezgin, Almanya Birinci Derece Federal Hizmet Madalyası, Almanya Üstün Hizmet Madalyası, İran İslami Bilimler Kitap Ödülü, Hessen Kültür Ödülü ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibiydi. Onun öncülüğünde kurulan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi de üstün nitelikli eser ve ortaya konan özgün çalışmalardan dolayı kurum statüsünde Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 Özel Ödülüne layık görülmüştü. Ömrünü İslam bilimler tarihine adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin, 30 Haziran 2018 tarihinde hayatını kaybetti.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
11°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@