Filiz Özdemir Erdoğan: “Vahşete sessiz kalmayacağız”

Çorum Barosu Çevre ve Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Filiz Özdemir Erdoğan, Osmancık’ta bir köpeğin vurularak yaralanması, ardından da çöp aracına sıkıştırılarak öldürülmesi olayına sessiz kalmayacaklarını bildirdi.

Güncel 26.03.2016, 00:51 26.03.2016, 00:52
2127
Filiz Özdemir Erdoğan: “Vahşete sessiz kalmayacağız”

Baro adına bir açıklama yapan Av. Filiz Özdemir Erdoğan, hayvanların yaşam hakkına saygı göstermenin en temel insanlık ve medeniyet göstergelerinden birisi olduğunu söyledi.
Çorum Barosu Çevre ve Hayvan Hakları Komisyonu olarak bu vahşetin tüm ortakları hakkında idari ve adli olarak cezalandırılmaları yönünde tüm aşamaların müdahili ve takipçisi olacaklarını vurgulayan Av. Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde:
"Bir köpeğin silahla vurulmasının akabinde belediye aracına yaralı olarak adeta atıldığı ve bilerek isteyerek tüm acı çığlıklarına rağmen öldürüldüğü görüntüler kamuoyunda infial uyandırmıştır.
Bizler de başta insan ve daha sonra hukukçu olarak bu görüntülere kahrederek vakıf olduk.
Türklerin Orta Asya’da atları can yoldaşı bildikleri; Osmanlı’da mimari yapılarda kuşların su içebilmeleri için yalakların dahi hesaba katıldığı; dünyada ilk kedi hastanesinin bu coğrafyada kurulduğu hepimizin malumudur.
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün hayvan sevgisi; köpeği Foks’a olan düşkünlüğü ve kaybında derin üzüntü duyduğu yine hepimizin tarih bilgileri arasındadır.
Şüphesiz doğa ile hayvanlar ile barışık böyle bir kültürden, bırakın sevgiyi adeta sahipsiz hayvanlara tahammül bile edilemeyen; sanki biz onların değil de onlar bizim yaşam alanımızı tehdit etmiş gibi katletmeyi yok etmeyi reva gören bir topluma nasıl dönüştüğümüz hepimiz için üzerinde mesai harcanması gereken bir husustur.
Hiç kimsenin bir diğer canlıyı sevmesi hususunda telkinde bulunacak değiliz. Fakat Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde belirtildiği üzere ‘Bütün hayvanlar saygı gösterilme hakkına sahiptir.’ Hayvanların yaşam hakkına saygı göstermek temel insanlık ve medeniyet göstergelerinden biridir.
Bu vahşete sessiz kalmayıp ilgili tüm kurum ve kuruluşları adeta dilekçe yağmuruna tutan tüm insanlara minnetlerimizi sunar; suça maruz kalan hayvanlara sahipli-sahipsiz ayrımı yapılmaksızın tüm eylemlerin ‘kabahat’ tanımından çıkarılıp TCK kapsamında ‘suç’ olarak düzenlenmesi; belediyelerin görev ve sorumluluklarının hatırlatılması ve daha birçok sorunun çözümünde bu yolda emek veren herkese güç verdiklerinin bilinmesini isteriz.
Çorum Barosu Çevre ve Hayvan Hakları Komisyonu olarak bu vahşetin tüm ortakları hakkında idari ve adli olarak cezalandırılmaları yönünde tüm aşamaların müdahili ve takipçisi olacağımızı sayın kamuoyunun bilginize sunarız.”
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 03:59
Güneş 05:38
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:53
Yatsı 21:25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@