“Filistin halkına yapılan zulüm, insanlık suçudur”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hayati Serbes, Filistin halkına yapılan zulmün bir insanlık suçu olduğunu ve Filistin’de yaşanan insanlık dramının devam ettiğini belirterek, “Bu dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumudur. AKP’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır.” dedi.

Güncel 16.05.2018, 23:22
632
“Filistin halkına yapılan zulüm, insanlık suçudur”

İsrail askerlerinin Kudüs’te ABD Büyükelçiliği’nin açılışını protesto eden Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği katliam, Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Örgütü tarafından kınandı.

İl Başkanı Hayati Serbes öncülüğünde dün Hürriyet Parkı önünde bir araya gelen CHP’liler, Filistin halkına destek verirken İsrail ve ABD’yi de protesto ettiler.

Grup adına basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Serbes şu görüşleri dile getirdi:

“Filistin’de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır. Binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz.

Bu dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumudur.

Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkânsızdır. İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor.

ABD Büyükelçilik binasının, İsrail Devletinin 70. kuruluş yıldönümünde Kudüs’te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD’yi bu yanlış politikasını terk etmeye, İsrail’i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz.

CHP olarak Filistin sorunun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekildi 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin devleti ile İsrail’in güvenlik sınırları içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz.

ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm dünyada yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmamaktadır. Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar bir yandan ABD’nin Ortadoğu politikaların kınarken diğer yandan Suriye’nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır.

CHP tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durmuştur. Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açılmış, Bülent Ecevit ve tüm CHP Genel Başkanları Filistin davasının sadık bir destekçisi olmuştur.

Bugün de CHP ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur.

Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü bir şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail’i güçlü bir şekilde kınıyor, yaralılara acil şifa, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet diliyoruz.”

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
hafif kar yağışlı
banner303
banner364
Namaz Vakti 17 Ocak 2021
İmsak 06:25
Güneş 07:54
Öğle 12:55
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@