Fikri Işık: “30 Ağustos töreni olmayacak”

Milli Savunma Bakanı Işık, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fikri Işık: “30 Ağustos töreni olmayacak”

Milli Savunma Bakanı Işık, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

02 Ağustos 2016 Salı 23:20
Fikri Işık: “30 Ağustos töreni olmayacak”

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, katıldığı bir televizyon kanalının canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Askeri okulların kapatılmasının kaç öğrenciyi etkileyeceğine ilişkin bir soru üzerine Işık, “3 bin 900” yanıtını vererek “Bu okullar bu terör örgütünün adeta yuvası haline gelmiş. Ben bir teknik çalışma, teknik analiz yaptırdım. 2000 yılında askeri liselere giriş sınavını ÖSYM yapmaya başlamış. 2000 yılı ile 2014 yılı arasındaki tüm sınavların soruları çalınmış. Teknik analiz bunu net gösteriyor” diye konuştu.
Sosyal medyada askeri okullarda okuyan öğrencilerin paylaştığı görüntüler hatırlatılarak “Kurunun yanında yaş da yanmıyor mu?” şeklindeki soruya Bakan Işık, şu yanıtı verdi:“Bireysel olarak bu hepimizi üzüyor, burada hiç tereddüt yok ama şu anda Türkiye bir olağanüstü dönemden geçiyor ve bir daha böyle bir dönemin Türkiye'de yaşanmaması isteniyor. Şu anda aldığımız kararlar elbette zor kararlar ama çocuklarımız daha demokratik, daha güçlü bir ülkede yaşasınlar diye aldığımız kararlar. Biliyoruz ki bu yapı maalesef kendinden olmayan insanlara pek hayat hakkı tanımadı. Takdir edersiniz ki bu kadar büyük bir yapıyı isimleri tek tek belirleyerek ayıklayamazsınız, onun için onları da mağdur etmeyecek... Şunu söyleyeyim, askeri uzmanların ve bu konuyu iyi bilen insanların bize söylediği rakam ki bizim de aynı kanaatimiz var, teknik analizlerde o çıkıyor, yüzde 95'in üzeri, mevcut okuyan öğrenciler”
Türkiye’nin olağanüstü bir süreci yaşadığını anlatan Bakan Işık, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda yapılacak törenlere ilişkin bir soru üzerine “Yapılmayacak, bu yıl tören yok. Türkiye olağanüstü bir süreci yaşıyor, bir darbe girişimini hep beraber yaşadık. Şimdi halkın içerisinde bu korku varken, hala bu travma geçmemişken 'Yok efendim geçit töreni yapacağız' gibi şeyler bana göre gerekli değil” diye konuştu.
Bedelli askerliğin gündemlerinde olmadığını anlatan Bakan Işık, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 9'u general olmak üzere 311 tane firarda asker bulunduğunu da sözlerine ekledi.
(haberler.com)

Son Güncelleme: 02.08.2016 23:20