Feyzioğlu: “Yargı reformunu Türkiye için istiyoruz”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, son günlerde artan kadın cinayetleri ile ilgili olarak başlatmak istedikleri “Gelincik Projesi” hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile görüşmek istediğini söyledi.

Güncel 22.12.2019, 22:54
402
Feyzioğlu: “Yargı reformunu Türkiye için istiyoruz”

Türkiye Barolar Birliği’nin İç Anadolu Bölgesi Baro Başkanları Toplantısı Kayseri’de yapıldı. Kayseri’deki bir otelde düzenlenen toplantıya Çorum Baro Başkanı Av. Kenan Yaşar da katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Kayseri Baro Başkanı Cavit Dursun, toplantıya katılan 32 baro başkanına teşekkürlerini iletti. Baro Başkanları’nın Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinin 100 yılı anısına düzenlenen oratoryosuna katıldığını hatırlatan Dursun, “Bugün de avukatlık mesleğiyle, yargı erkininin sorunlarıyla ilgili toplantımızı gerçekleştireceğiz. Şehrimize gelen tüm başkanlarımıza ve birlik başkanımıza saygılarımı sunuyorum” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise çok faydalı bir toplantı yapacaklarını, avukatlık mesleğinin temel sorunlarının gündemlerinde olduğunu belirtti. Yargı reformunu avukatlar için değil, Türkiye için istediklerinin altını çizen Feyzioğlu, “Esnafa ‘Ne istersiniz, ne yapılması gerekir?’ diye soruyorum. Dudaklarda tek cümle; yatırım, fabrika. Tarıma dayalı sanayi, çiftçiliğin, hayvancılığın geliştirilmesi lazım, bu ülkeye fabrika lazım. Bütün bunların için de yatırımcının ihtiyaç duyduğu en önemli teşvik hukuk güvenliğidir. Hukuk güvenliği olmayan bir ülkeye yerli yatırımcı gelip parasını bağlamaz, dışarıdan hiç gelmez. Bu sebeple biz yargı reformunu bu ülkenin refahı için kaçınılmaz görüyoruz. Bazıları bunu sırf biz avukatlar için istiyoruz diye düşünebilir. Bu yanlıştır. Avukatın kendi adına istediği bir şey olmaz bu noktada. Yargı reformunu istiyorsak bu ülke için istiyoruz. Çünkü bir avukata bir hak şahsi ayrıcalığı olarak verilmez, savunduğu bireyin hakkı olarak tanınır. Bir avukatın hakkı ihlal ediliyorsa bilin ki orada vatandaşın insan hakkı ihlal ediliyor” diye konuştu.

Son günlerde artan kadın cinayetleri ile ilgili olarak başlatmak istedikleri “Gelincik Projesi” ile ilgili bilgiler de veren TBB Başkanı Feyzioğlu; “Adalet bakanıyla çok güzel bir işbirliği içerisinde Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin her birine barolarımızın bu konuda uzman şiddet mağduru kadınlarla iletişim kurma konusunda da özel eğitim almış, kadın hakları mücadelesine de başını koymuş kıdemli kadın avukatları görevlendireceği proje geliştiriyoruz. Sahada da mağdur kadınların elini tutacak, onunla birlikte sisteme karşı mücadele edecek avukatları yetiştiriyoruz. Dolayısıyla dört dörtlük çalışma inşallah çok yakın bir zamanda hazırlanarak önümüze konacak. Dün de Sayın Emine Erdoğan’a bir mektup yazdım. Bu projenin kendileri tarafından sahiplenilmesini önemsiyorum” diye konuştu.

Toplantıda daha sonra çeşitli gündem maddeleri görüşülerek bazı kararlar alındı. Çorum Baro Başkanı Av. Kenan Yaşar da toplantıda çeşitli konularda görüşlerini dile getirdi. Toplantıya katılan Baro Başkanları Pazar günü ise kentin tarihi ve turistik yerlerini gezme imkanı buldu.

(İHA)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:21
Öğle 12:38
İkindi 16:03
Akşam 18:45
Yatsı 20:04

Gelişmelerden Haberdar Olun

@