“FETÖ’nün yurtdışındaki 30 okulu devralındı”

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cem Zorlu, yurt dışında Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait 30 okulun Türkiye Maarif Vakfı’na devredildiğini açıkladı.

“FETÖ’nün yurtdışındaki 30 okulu devralındı”

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cem Zorlu, yurt dışında Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait 30 okulun Türkiye Maarif Vakfı’na devredildiğini açıkladı.

05 Mayıs 2017 Cuma 01:49
“FETÖ’nün yurtdışındaki 30 okulu devralındı”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan'ı ziyaret eden Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cem Zorlu, 2016 yılı Eylül ayında faaliyetlerine başlayan vakfın 2013 yılındaki 17-25 Aralık sürecinden sonra Fethullahçı Terör Örgütü’ nün yurt içindeki eğitim-öğretim faaliyetlerini tamamen devralarak alternatif olarak yurt dışındaki Türkiye dostlarının “Bunları çıkaralım ama biz Türkiye’nin dostlarıyız. Türk eğitim sistemine güveniyoruz. Türk eğitim sisteminin burada devam etsin” yönündeki talebi üzerine ortaya çıkan bir vakıf olduğunu söyledi. Zorlu, vakfın 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da aktif hale geldiğini dile getirdi.
Vakıf olarak bugüne kadar 50’nin üzerinde ülkeye ziyaret gerçekleştirdiklerini açıklayan Zorlu, “Heyetler gittikleri ülkelerde yetkililerle resmi temaslar sağladılar. Gidiş amacımız FETÖ terör örgütüne ait okulların devralınmasıydı. Çünkü buralardaki okulların vatandaşlarımızın, halkımızın maddi ve manevi destekleriyle ortaya çıkarılan kurumlar olduğuna inanıyoruz. Bunların işletilmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye adına çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyoruz. Devredilmesi ve vakfımız tarafından bu işin devam ettirilmesi noktasında muhataplarımıza taleplerimizi ilettik. Muhataplarımızın bir kısmı bu okulları kapattık devletleştirdik dedi. Kimileri de hukuki süreci bekliyoruz diyerek zamana yaydılar. Bazıları da bize bu okulları devrettiler. Şu anda temaslarda bulunduğumuz 6 civarında ülke bize okulları devretti. Faaliyetlerini Maarif Vakfı olarak yürütüyoruz. Kısa süre içerisinde 10 tane ülkenin de bize bu okulları yazılı taahhütnameler çerçevesinde devretmesini bekliyoruz. Bu yıl eğitim öğretim faaliyeti başladığı dönem içerisinde 20-25 ülkede Asya’da, Avrupa’da, Afrika’da, Balkanlar’da, Uzak Doğu’da eğitim öğretim faaliyetlerine başlamayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Yurt dışı temaslarında FETÖ'nün ne kadar ikiyüzlü bir örgüt olduğunu gördüklerini dile getiren Zorlu, “Bir kere biz bu terör örgütünün ikiyüzlü olduğunu bunu bizzat gördük. Türkçe öğretmediğini, Türk kültürünü vermediğini ve biz aldığımız binada da bunu gördük. Gerçekten bir korku imparatorluğu kurulmuş. FETÖ terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in dairesinin içerisinde gizli dehlizler olduğunu tespit ettik. Bu terör örgütünün ta 1980’li yıllardan itibaren aslında gizli niyetlerinin olduğunu şuanda bizzat müşahede ediyoruz” şeklinde konuştu.
Türkiye’de terör örgütleriyle mücadele eden herkesin hedef haline getirildiğini anlatan Zorlu sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de bu terör örgütüyle mücadele eden herkes hedef haline getiriliyor. Sadece bu terör örgütü değil bütün terör örgütleriyle mücadele de herkes hedef haline gelecektir. Sonuç itibariyle biz milletimiz, vatanımız, devletimiz uğrunda aşkla, şevkle çalışmaya devam edeceğiz. Sayın cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Türkiye’nin daha iyi noktalara gelmesi için bizim gayretlerimiz bu çerçevede devam edecek. Davası olan derdi olan insanın Allah’tan başka kimseden korkusu olmaz. Şu anda Gine, Nijer, Somali, Sudan, Kongo Cumhuriyeti'nde olmak üzere 30 civarında okul bize devredildi. Kısa süre içerisinde 10 civarında da ülkeden de okulların devredilmesini bekliyoruz.” (İHA)

Son Güncelleme: 05.05.2017 01:52