Fatma Başköy: “Fırsat eşitliği sağlanmalı”

Gönül Elçileri İl Koordinasyon Ekibi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “Gönül Elçileri Projesinin” alt bileşeni olan “Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesinin” tanıtım ve destek çalışmalarına yerinde ziyaretlerle devam ediyor.

Güncel 08.04.2014, 22:48 08.04.2014, 22:49
839
Fatma Başköy: “Fırsat eşitliği sağlanmalı”

Gönül Elçileri İl Koordinasyon Ekibi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “Gönül Elçileri Projesinin” alt bileşeni olan “Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesinin” tanıtım ve destek çalışmalarına yerinde ziyaretlerle devam ediyor.

Oğuzlar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Meslek Edindirme Kursları ziyaretine Vali Sabri Başköy’ün eşi Fatma Başköy, ilçe kaymakamlarının eşleri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Hülya Örs ve il koordinasyon ekibi katıldı.

Ülkemizde son yıllarda yapılan birçok düzenleme ve uygulamaya karşın kadınların eğitim ve istihdama katılım alanlarının henüz erkeklerin düzeyine ulaşmadığına dikkat çeken Fatma Başköy, “Bu bakımdan kadınlar ve erkekler arasında fırsat eşitliğinin sağlanması çok önemlidir. Özellikle eğitim düzeyi düşük ve ekonomik açıdan yetersiz koşullara sahip genç kız ve kadınlarımızı mesleki açık öğretim liselerine yönlendirmemiz, meslek kazanmalarına ve istihdam edinmelerine katkı sağlamamız, kendi gelecekleri ve toplumun geleceği açısından çok önemlidir. Kadının çalışmasının ve üretmesinin toplum kalkınmasında gönül elçileri projesinin ikinci ayağı olan Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi siz değerli gönül elçilerinin desteği ile hayata geçirilmektedir

Kadınlarımızın sosyal ve ekonomik olarak haklarını kazanmaları için verilecek her türlü destek ülkemizin, toplumumuzun geleceğine destek vermek demektir. Kadınlar arasında eğitim düzeyinin yükselmesi hem bir modernleşme göstergesi hem de geleceğe ilişkin değişimler açısından önemli bir işarettir. Bu anlamda siz değerli gönül elçilerimizden beklentilerimiz büyüktür” dedi.

Fatma Başköy ve beraberindeki heyet, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne bağlı okuma yazma kursu, el sanatları ve perspektif kursu, dokuma kursu ve bağlama kursunun yanı sıra Oğuzlar ilçesinde kadınların gündelik çalıştığı ceviz kırma atölyelerini de ziyaret etti.

Ceviz kırma atölyesinde Başköy’e bilgi veren Oğuzlar Kaymakamı Ömer Faruk Yılmaz, Türkiye üretiminin %5’i olarak rakamlandırdığı cevizin Oğuzlar’da kadınlara büyük bir iş kapısı olduğunu ve ilçeye yıllık getirisinin tahminen 5 milyon lira civarında olduğunu söyledi.

Ceviz kırma atölyelerinde çalışan kadınlarla tek tek sohbet ederek çalışma şartlarını öğrenen Başköy, eğitimli meslek sahibi olmanın önemini vurgulayarak “Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesine” katılmaya davet etti. Kaymakam Ömer Faruk YILMAZ’dan kadın istihdamı ve mesleki eğitim kayıtları konusunda daha detaylı çalışmalar istediklerini belirtti.
(Taner ŞİMŞEK)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@