Fatih Gök: “Hemşirelerimizin sorunlarına çözüm üretilmeli”

Gök, “Türkiye’de görev yapan toplam 149 bin hemşire arkadaşımız ne yazık ki sorunlar sarmalı içerisinde hizmet sunmak zorunda bırakılmışlardır. Ülkemizde hemşire sayısının olması gerekenden çok daha az olması nedeniyle uzun çalışma süreleri ve sürekli nöbetler, hemşirelerin ağır iş yüküne maruz kalmalarına, toplum ve aile içerisindeki diğer sosyal rol ve görevlerini yeteri derecede yerine getirecek zaman ayıramamalarına neden olmaktadır” dedi.

Güncel 11.05.2014, 21:56 11.05.2014, 21:13
773
Fatih Gök: “Hemşirelerimizin sorunlarına çözüm üretilmeli”

Türk Sağlık Sen Çorum Şube Başkanı Fatih Gök, 12 Mayıs Hemşireler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, hemşirelerin sorunlarına çözüm üretilmesi için yetkililerin gerekli adımları atması gerektiğini dile getirdi.

Ülkemizde her alanda olduğu gibi özellikle sağlık çalışanlarının, meslekleri ile ilgili gün ve hafta kutlamaları, bir kutlama programından çok, günden güne artarak devam eden mesleki sorunların ve olumsuz çalışma şartlarının konuşulduğu gün olduğunu belirten Gök, şu açıklamayı yaptı;

“Türkiye’de görev yapan toplam 149 bin hemşire arkadaşımız ne yazık ki sorunlar sarmalı içerisinde hizmet sunmak zorunda bırakılmışlardır. Ülkemizde hemşire sayısının olması gerekenden çok daha az olması nedeniyle uzun çalışma süreleri ve sürekli nöbetler, hemşirelerin ağır iş yüküne maruz kalmalarına, toplum ve aile içerisindeki diğer sosyal rol ve görevlerini yeteri derecede yerine getirecek zaman ayıramamalarına neden olmaktadır. Ağır iş yükü ve aylık olarak çalışması gereken yasal süreye ek olarak aylık 60 saate kadar tutulan ekstra nöbetler, sağlık çalışanlarının ve hemşirelerin bu gün en büyük sorunu halini almış, tükenmişlik sendromunun en büyük nedenidir. Zaten sayıları olması gereken sayının çok altında olan Hemşireler, bazı yandaş ve kayırmacı anlayışla, görev alanları dışında ve nöbet uygulamalarından muaaf tutulan meslektaşlarının da ekstra iş ve nöbet yükünü üstlenmek durumunda kalmaktadırlar. Bunlara mobbing ve şiddet gibi çalışma hayatını zorlaştıran unsurlar da eklenince hemşirelerimizin tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kalmaları katmerlenerek artmaktadır.

Yukarıda bazılarını saydığımız tüm bu sıkıntılara rağmen, sağlık çalışanlarına yıpranma payı çok görülmekte, döner sermayelerin arttırılması, adaletin sağlanması ve emekliliğe yansıtılması gibi uygulamalar ne yazık ki bir türlü hayata geçirilmemektedir. Bugün sabit ek ödemeye mahkûm edilerek komik performans ücretleri alan hemşire arkadaşlarımız mağdur durumdadırlar.

Tüm bu sıkıntılarla mücadele etmek durumunda kalan sağlık çalışanları ve hemşireler, maaşını enflasyona ezdiren, hesap-kitap bilmez yandaş malum sendikanın eseri olan toplu sözleşme ile de, mali haklarında ciddi bir kayıp yaşamaktadırlar. 2014 yılı için sadece 123 TL’lik maaş zammı, 2014 yılının ilk 4 ayının enflasyon oranının 4.96 olması, artan döviz kuru, ücretlerin döviz bazında yaklaşık %16 gibi bir erimeye maruz kaldığı ve toplu sözleşmede unutulan/unutturulan enflasyon farkı, bu yandaş sendikanın çalışanları enflasyon karşısında nasıl mağdur ettiğinin en büyük göstergesidir.

Hemşirelerin özlük haklarına baktığımızda ise 8 Mart 2007 tarihinde çıkan Hemşirelik Yönetmeliğinin bu gün fiilen uygulanmadığını görüyoruz. Mevcut Yönetmelik halen yürürlüktedir. Bu yönetmelikle Hemşirelik Hizmetlerinin Yönetimi ve Organizasyonu açıkça belirlenmiş olmasına rağmen, 663 sayılı KHK ile Hemşirelerin ve Hemşirelik Hizmetlerinin bağlı olduğu Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü’nün Hemşirelik mesleği mensubu kişilerden olma şartının olmaması, Hemşirelerin en önemli sorunu haline gelmiş bulunmaktadır. Hemşirelerin hemşirelik hizmetlerinin sunumunun gerçekleştiği alanda idareci olma imkanının tekeli bu düzenleme ile ellerinden alınmış, herhangi bir alanda lisans mezunu herkesin Hemşirelik Hizmetlerinin yöneticisi olmasının yolu açılmıştır. Hemşirelerimizin çok istediği branşlaşma yeterince hayata geçirilmemiştir. Hizmet içi eğitimler ve sertifika programları yetersiz kalmaktadır. Kreş hizmeti gibi hemşirelerimizin sosyal ve aile hayatlarına katkı sağlayacak, çalışma hayatının bu alanlara etkilerini azaltacak düzenlemeler için tabir caizse hiç kimse kılını kıpırdatmamaktadır.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
28°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:01
Güneş 05:39
Öğle 12:51
İkindi 16:41
Akşam 19:52
Yatsı 21:24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@