Ezana da standart geliyor

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Camilerden yükselen ezan ve salalara bir standart getirmek ve kullanılan cihazlara ezanın daha güzel okunması için bir standart getirilmesine yönelik bir çalışma başlatıldı” dedi. 

Güncel 21.02.2017, 18:04
520
Ezana da standart geliyor

Diyanet İşleri Başkalığı ezanın usulüne uygun ve güzel okunması için ses cihazları konusunda yeni standartlar belirledi. Din görevlilerine özel ses eğitimi için başlatılan çalışma ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Ünal, “Camilerden yükselen hem ezan hem de salalara bir standart getirmek, hem ses hem de kullanılan cihazlar açısından ezanın daha güzel okunması açısından bir standart getirmeye yönelik bir çalışma başlatıldı. Cihazların teknik açıdan bakımını Ramazan ayına kadar yetiştirmek istiyoruz. Ses cihazlarının bütünüyle elden geçirilmesi, insan zihnini, kulağını rahatsız eden gürültü olarak nitelendirilen seslerin ortadan kaldırılmasını arzu ediyoruz. Bu, ibadet edenlerin daha huzurlu ibadet etmelerine imkan sağlayacak ve namaza yönelik çağrıyı insanların daha sağlıklı bir şekilde anlamasını sağlayacak bir süreçtir” diye konuştu.

Müezzinlerin ses eğitimleri için yapılan çalışmaları anlatan Ünal, kurum olarak olumsuz tepkileri önlemek adına illerdeki cihazların tamamının elden geçirileceğini ve desibellerinin kontrol edileceğini kaydetti.

Binaların camilere çok yakın olduğu yerlerde ses oranı belirlendiğinin altını çizen Ünal, tüm camilerin önümüzdeki Ramazan ayına hazır hale getirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Bu konunun muhatabının müezzinler olduğunu ifade eden Ünal, “Muhatabımız müezzinler, bu konuda standart okuma oluşsun, arkasından da güzel okumaya yönelik makamla ezan okumaya, sabah ezanı ile akşam ezanını birbirinden ayıracak şekilde bir standart oluşturmak istiyoruz” dedi.

Kurum olarak 86 bin camide ezanın nitelikli okunmasını sağlayacak eğitim seferberliği başlatmak istediklerinin altını çizen Ünal, merkezi sistemden okunan ezanlar ve merkezi sistemden okunmayan ezanlar bulunduğunu, ezanı güzel okuyan bütün görevlilerin bizzat kendilerinin okumasını arzu ettiklerini öncelikle müezzinleri sonra da imamları eğitime alacaklarını sözlerine ekledi.

(İHA)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
açık
banner303
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:35
Güneş 07:00
Öğle 12:29
İkindi 15:20
Akşam 17:48
Yatsı 19:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@