Evcikuzkışla köyünde, mescit ve cemevi aynı çatı altında olacak

Hititler’e “Bin Tanrılı Halk” deniyordu. Tek tanrılı dinlerin henüz ortada olmadığı günümüzden yaklaşık 3.500 yıl önce, Hititler ele geçirdikleri yerlerin tanrılarına da saygı gösterirler, onlara Hattuşa’daki Büyük Mabet’te yer ayırırlardı. Dolayısıyla Hititler, “inançlara saygı” açısından da dünyaya bir “ilk”i armağan etmiş sayılıyorlar.

Güncel 01.01.2020, 21:40
716
Evcikuzkışla köyünde, mescit ve cemevi aynı çatı altında olacak

Bir başka değerlendirmeyle, “farklılıkları zenginlik kabul eden” barış içinde, birlikte yaşama kültürü, bu toprakların binlerce yıllık geleneğinde yatıyor.

Merkez İlçe’ye bağlı Evcikuzkışla köyünde de, bunun bir örneği sergilenerek, mescit ile cemevi aynı çatı altında bir araya getirildi. Böylelikle, mezhepsel bakımdan ibadet özgürlüğü ortamı oluşturuldu.

Evcikuzkışla Köyü Muhtarı Cuma Toy, geçmişte köy halkı tarafından yapılmış, şimdi kullanılmayan, metruk haldeki okul binasını yıkıp, temelden yeni bir bina yaptıklarını ve bu binanın bir bölümünü mescit, diğer bölümünü cemevi olarak tasarladıklarını söyledi.

Binanın tamamlanma noktasında olduğunu belirten Muhtar Toy, “Binanın eksiklerini tamamlayabilmek ve çevre düzenlemesini yapabilmek için, kamu kuruluşlarının ve yardımsever insanlarımızın desteklerine ihtiyacımız var” dedi.

(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@