“Esnafın sicilden kaynaklı mağduriyeti giderilmeli”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilik bekleyen binlerce esnaf ve sanatkarın sicil engeline takılarak kredilere ulaşamadığı için emekli olamadığını dile getirdi.

Güncel 09.08.2018, 22:19 09.08.2018, 22:21
196
“Esnafın sicilden kaynaklı mağduriyeti giderilmeli”

Bankaların kredi verirken esnaf ve sanatkarın mali sicilini bahane ederek esnafın krediye ulaşmasına engel olduğunu ifade eden Palandöken, devletin imkan tanıdığını, kredide sicil engeli olmayacak dendiğini, ancak bankaların kara listeye aldıkları esnafın hiçbir borcu olmasa da kredi vermediğini anlattı. Esnaf ve sanatkarın geçmişteki borçları bahane edilerek krediye ulaşmalarının bankaların insafına bırakılmaması gerektiğini söyleyen Palandöken, Kara listeye giren ve borcu bulunmayan esnafın yıllarca bu listede tutulmasının haksızlık olduğunu belirtti. Esnafın krediye ulaşması için tüm bankaların uygulaması zorunlu olan etkin bir sicil affı çıkarılmasını öneren Palandöken, kredilerin sudan sebeplerle engellenmemesi gerektiğini anlattı. “Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Devletimiz esnaf ve sanatkara kredi vererek her türlü imkanı tanımasına rağmen bankalar kara liste bahanesiyle esnafın önünü kapatıyor. En son esnafımızın birikmiş prim borcunu ödeyerek emekli olabilmesi için sağlanan kredi imkanından binlerce esnafımız sicil engeli yüzünden yararlanamadı. Protokol imzalanırken kredide sicil engeli olmayacak denilmesine rağmen bankaların esnafın sicilini bahane ederek kredi vermediği yönünde şikayetler her geçen gün büyüyor. Zaten esnafımız emekli olmak için kredi çektiğinde ödeyeceği miktar emekli aylığından kesiliyor. Emeklilik bekleyen esnafımızın yüzünün gülmesi için acilen yeni bir yasal düzenleme yapılması kaçınılmaz” diye konuştu.

“ESNAFIN KREDİYE ULAŞMASINDA ETKİN SİCİL AFFI ŞART”

Esnaf ve sanatkar için çok önemli bir kolaylık olan kredilerin sicil bahanesi ile engellenmemesi için etkin bir sicil affı isteyen Palandöken, “2003, 2009 ve 2017 yıllarında üç kez sicil affı çıkarılmasına rağmen bankalar kara liste uygulamasıyla kredi kısıtlamasına devam ediyor. Farklı yıllarda çıkarılan üç sicil affı da etkin değil. Her defasında esnaf bankaların iki dudağının arasına bırakılıyor. İsteyen banka sicil affını uyguluyor, istemeyen uygulamıyor. Hiçbir zaman esnaf bankaların insafına terk edilmemeli. Etkin sicil affı için net olarak karar verilmeli ve tüm bankaların buna uyması zorunlu olmalı. Esnafımız bankaların insafına bırakılmamalı. Bankacılıkta kara liste olarak adlandırılan, geçmişe dönük olumsuz bilgileri kullanma uygulamasına emekli olacak esnafımız için kullanılmamalı. En önemlisi kısa sürede etkin bir yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi gerek” şeklinde konuştu.(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
13°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
banner133
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:12
Yatsı 21:58
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@