“Esnafın borçları faizsiz yapılandırılmalıdır”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, pandemi salgınının esnaf ve sanatkarı derinden etkilediğini belirterek, esnafın çeşitli kurumlara olan borçlarının salgın süreci bitene kadar faizsiz bir şekilde ertelenmesini istedi.

Güncel 14.09.2020, 13:05
3321
“Esnafın borçları faizsiz yapılandırılmalıdır”

CHP İl Başkanı Tahtasız, Arasta ve Saat Kulesi çevresinde esnafı ziyaret ederek, sorun ve taleplerini dinledi.

Covid-19 salgını dolayısıyla esnafın satışları azalırken, maliyetlerinin ve borçlarının arttığına dikkati çeken Tahtasız, esnafın ayakta kalması ve rahat bir nefes alması için acilen tedbir alınması gerektiğinin altını çizdi.

Salgının esnaf ve sanatkarları derinden etkilemeye devam ettiğini dile getiren Tahtasız, "Kapalı olduğu süreçte kazancı hiç olmayan esnafımız, kontrollü şekilde açıldıktan sonra da eski kazancına ulaşamadı" değerlendirmesinde bulundu.

Tahtasız, esnafın kira, fatura, vergi, SSK, Bağ-Kur prim, kredi ödemelerinin arttığını ve bu borçların ödenmesinin imkansız hale geldiğini savunarak, "Yeniden artış gösteren bu salgın ortamında ertelenen borçların ödenmesi şu an için mümkün görünmüyor. Bu noktada acil yapılması gereken mevcut borçların piyasalar normalleşmene kadar yeniden ertelenmesi ve esnafın rahat nefes almasının sağlanmasıdır. Esnafın bankalardan çektiği krediler faizsiz bir şekilde yapılandırılmalıdır" ifadelerini kullandı.

CHP Belediye Meclisi Grubunun bu ayki toplantıda; işleri durma noktasına gelen kahvehaneciler ve kantinci esnafının belediyeye olan reklam ilan temizlik vergileri ile birikmiş su borçlarının ertelenmesi ile ilgili verdiği önergenin AKP grubu tarafından reddedildiğine işaret eden Tahtasız, “esnafın geleceği için verdiğimiz önergelerin takipçisi olacağız. Reklam, ilan, tabela ve belediyeye ait işyerlerinin kirası alınmamalı. Pandemi sürecinden en fazla etkilenen, faaliyetleri durma noktasına gelen kahvehane ve kantinci esnafının pandemi sürecinde birikmiş su borcu, çevre temizlik vergileriyle beraber, ilan ve reklam vergilerinin sıfırlanması, bundan sonra tahakkuk edecek vergilerin bir yıl süre ile ertelenmesi gerekir” dedi.

Tahtasız, Arasta Projesinin de bir an önce bitirilmesini istedi.

Tahtasız’a ziyaretleri sırasında Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, İl Başkan Yardımcısı Duran Arslan, İl Yöneticisi Meftun Karatepe, Belediye Meclis Üyesi Mustafa Gürbüzer, Merkez İlçe Yöneticisi Cafer Aşkın ile Dikici ve Kunduracılar Odası Başkanı Halil Gürbüzer de eşlik etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@