“Esnafa verilen destek  en az bir yıl sürmelidir”

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın kademeli olarak iş yerlerini açtıktan sonra desteklerin 1 yıl daha sürmesi gerektiğini belirtti.

Güncel 24.02.2021, 19:29
69
“Esnafa verilen destek  en az bir yıl sürmelidir”

İşsizliğin gizli önleyicisi olan esnafın kademeli olarak işyerini açtığında ciro ve gelir kaybı desteği gibi destekleri bir yıl süre ile alması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, “Sosyal güvenlik primlerini ödemekte zorlanan esnafımız için bu primler düşürülmeli ve defter tutma hadleri ise yükseltilmeli” dedi.
Pandemi sürecinde en büyük yarayı alan esnafımızın iş yerlerini açtığında desteklerin 1 yıl sürmesinin iyi olacağını hatırlatan Bendevi Palandöken, “Pandemi tüm dünyanın dengesini değiştiren, her kesime zorluk yaşatan bir süreç oldu. Bu dönemde esnafımızın beklentisi iş yerlerinin en kısa sürede açılması. Kademeli olarak açılma müjdesi tüm esnafımızı sevindirdi. Tüm sektörlerde canlılığın yaşanacak olması en büyük arzumuz. Fakat pandemide kazancı olmayan esnafımızın kademeli olarak iş yerlerini açtığında da toparlanması zaman alacaktır. Dolaylı vergide en büyük kaynak olan esnafımıza verilen tüm destekler 1 yıl süreyle devam etmeli. Bununla birlikte önümüzdeki ay Mart ayı, esnafımız için ise dert ayı. Beyannameler ile birlikte yapılandırma taksitleri de çakışıyor. Bundan dolayı borçların faizsiz olarak ötelenmesi esnafa nefes aldırır” şeklinde konuştu.
Sosyal güvenlik primlerinin düşürülmesi ve defter tutma hadlerinin yükseltilmesi gerektiğine dikkati çeken Palandöken, sözlerini şöyle sürdürdü: “İşsizliğin gizli önleyicisi esnafımızı koruyan düzenleme ve çalışmaları umutla takip ediyor, destekliyoruz. Perakende Yasası hakkında yapılan çalışmaların esnafı koruyan nitelikle güncellenip kabul edilerek yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Öte yandan esnafımız cirolardan dolayı birinci sınıf defter tutmak zorunda kalıyor. Sattığı ürünlerin meblağı yüksek kârı düşük olduğu için ciro yükseliyor. Onun için de defter tutma hadleri yükseltilmeli. Giderleri artan fakat pandemide kazancı düşen esnafımız sosyal güvenlik destek primlerini ödemekte zorlanıyor. Bu primlerin de düşürülmesi çok önemli bir adım olacaktır” 
(Haber Merkezi)
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@