“Esnafa sıfır faizli cansuyu kredileri yeniden verilmeli”

Kısa adı TESK olan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkâra sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredilerinin yeniden verilmesini istedi.

Güncel 25.12.2017, 23:55
642
“Esnafa sıfır faizli cansuyu kredileri yeniden verilmeli”

Sıfır faizli ve uzun vadeli cansuyu kredilerinin yeniden hayata geçirilmesi ile esnaf ve sanatkârın 2018’de kalkınıp şahlanacağını ve ekonominin büyümesine katkı sağlayacağını söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2018 yılı esnafın şaha kalktığı ve kalkındığı yıl olmalı. Esnaf ve sanatkâra 2008’de verilen sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredilerinin 2018 yılında da yeniden verilmesini bekliyoruz. Dükkânını yenilemek, işini büyütmek isteyen esnafımızın tek dayanağı, devletimizin vereceği sıfır faizli ve uzun vadeli kredilerdir. Çünkü esnafa devletten başka destek verecek kimse yok.” diye konuştu.

“2018’DE BANKALARIN KARA LİSTESİ KALDIRILMALI”

Öte yandan esnafa kredi imkânı verildiğinde dahi bankaların uyguladığı “kara listesi” yüzünden esnafın krediye ulaşamadığına dikkat çeken Palandöken, “2018’le birlikte bu kara listelerin de kaldırılması ile esnafımız krediye rahat ulaşacak, güçlenecek ve ekonomiye katkı koyacaktır. Esnaf ve sanatkârımız gece gündüz demeden tezgâhının ve dükkânının başında duruyor. Hasta bile olsa dükkânın kapısına kilit vurmuyor. Tek gayesi ekmek parası olan esnaf ve sanatkârımız için verilen kredi teşvikleri çok büyük önem taşıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bu konuda yaptığı çalışmaları esnaf ve sanatkâr camiası olarak destekliyor ve 2018’de hayata geçirilmesini bekliyoruz. 2018 yılında esnafa ve sanatkârlarımıza verilecek olan kredilerin limiti önceki senelere göre daha yüksek olmalı. Çünkü esnaf ve sanatkâr büyüdükçe ekonomi de büyüyecek. Esnafın ekonomik durumu ne kadar iyi olursa Türk ekonomisi de o kadar güçlü olur.” ifadelerini kullandı.

“KADIN GİRİŞİMCİLERE POZİTİF AYRIMCILIK TANINMALI”

Kredi teşviklerinde kadın esnaf ve sanatkâra pozitif ayrımcılık tanınması gerektiğinin de altını çizen Palandöken, “Kadın girişimcilerimizin önünün açılması ve iş hayatında daha fazla yer almaları için kadın esnaf ve sanatkâra verilecek olan cansuyu kredilerinin limitleri daha yüksek olmalı. Erkeklere 50 bin lira kredi veriliyorsa kadınlara 60 bin lira verilmeli ve geri ödeme süreleri daha uzun vadeye yayılmalı. Bu teşvik ve destekler sayesinde kendi işinin patronu olacak olan kadınlarımızın sayısı gün geçtikçe daha da artacak. Böylece kadınlarımız da istihdama büyük katkı sağlayarak işsizliğin önüne geçilecektir.” şeklinde konuştu.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
27°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@