Esnafa göre “kiralar yüksek”, Belediye’ye göre ise “makul”

31 Aralık’ta yapılacak kiralama ihalesine hazırlanan otobüs işletmecileri ve işyerlerinin talipleri, “Otogar’da bu kiralarla iş yapmanın mümkün olmadığı" görüşünde birleşiyor.

Güncel 26.12.2014, 01:04 26.12.2014, 01:05
2283
Esnafa göre “kiralar yüksek”, Belediye’ye göre ise “makul”
31 Aralık’ta yapılacak kiralama ihalesine hazırlanan otobüs işletmecileri ve işyerlerinin talipleri, “Otogar’da bu kiralarla iş yapmanın mümkün olmadığı" görüşünde birleşiyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ise, arsa ve inşaat maliyeti gibi unsurlarla son kiralamada oluşan fiyatın titizlikle değerlendirmeye alındığını söylüyor.

Çorum Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Otogar (Şehirlerarası Otobüs Terminali) için kiralama ihalesi, 31 Aralık 2014 Çarşamba günü saat 13.30’da Belediye Meclisi Salonu’nda Encümen huzurunda yapılacak.
İlan edilen (KDV hariç) tahmini bedeller, otobüs yazıhaneleri için (yıllık) 120 bin lira, iki bilet satış bankosu bulunanlar için 250 bin lira. İlçe minibüs yazıhaneleri 18 bin lira. Hediyelik eşya dükkanları 30 bin lira, leblebi ve kuruyemiş dükkanları 30 ile 60 bin lira, büfeler 30bin lira, restaurant ve kafeterya 60’ar bin lira. 2 adet tuvalet 96 bin lira.
Otobüs işletmecileri ve diğer işyerlerini kiralamaya talip olanlar, belirlenen kira bedellerinin çok yüksek olduğunu, adeta İstanbul’un fiyatlarıyla yarıştığını belirterek, “Bu kiralarla Otogar’da iş yapmaya çalışan batar!” değerlendirmesini yapıyorlar.
Kırk yıldır işletmecilik yapan ve eski terminalin bütün sıkıntılarına katlanan esnafın, yeni terminalin dışına atılmış olacağını savunan bazı kişiler de, “Bu şartları kaç esnaf yerine getirebilir?” sorusunu yöneltiyor.
Bu konuda ÇORUM HABER’e ulaşan çeşitli tepkiler üzerine, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan’ın değerlendirmesine başvurduk.
Başkan Yardımcısı Candan, inşaat maliyeti 15 milyon lira zikredilirken arsa bedelinin dikkate alınmamasını eksik değerlendirme olarak nitelerken, Belediye’nin yatırımlarını sürdürebilmesi için, yatırım harcamalarının geri dönüşünü de ekonomik gerçekler ışığında dikkate almak zorunda olduğunu vurguladı. Tahmini kira bedelleri belirlenirken, Terminal’da son oluşan kira da dahil pek çok faktörün titizlikle değerlendirildiğini anlatan Turhan Candan, işletmecilerin ve esnafın durumunu da göz önünde bulundurarak “makul” rakamlar tespit etmeye çalıştıklarını söyledi.


(Erkan BAYATLI) 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@