Eski objelerden göz alıcı tespihlere

Çorumlu tespih ustası Haydar Öner, baba mesleği olan tespihçiliği 10 yaşından beri sürdürüyor. Başta kehribar ve katalin olmak üzere çok çeşitli malzemeler kullanarak birbirinden güzel ve rengârenk tespihler üretiyor.

Eski objelerden göz alıcı tespihlere

Çorumlu tespih ustası Haydar Öner, baba mesleği olan tespihçiliği 10 yaşından beri sürdürüyor. Başta kehribar ve katalin olmak üzere çok çeşitli malzemeler kullanarak birbirinden güzel ve rengârenk tespihler üretiyor.

22 Ağustos 2014 Cuma 00:29
Eski objelerden göz alıcı tespihlere
Aslen Alaca, Yeniköylü olan Haydar Öner, 1976 yılında Ankara’da dünyaya gelmiş. Babası Tahsin Öner, uzun yıllar tespih üreterek geçimini sağlamış ve 1984’de ölümüne kadar bu işi sürdürmüş.

Haydar Öner, 10 yaşından itibaren babasından öğrendiği bu zevkli uğraşı, profesyonel olarak yapmaya karar vermiş ve Etlik, Yükseltepe’de bir atölye kurmuş. Zamanla kendini geliştiren ve özel tespihler üreten Çorumlu usta; başta İran, Irak, Suriye gibi Ortadoğu ülkeleri olmak üzere; Almanya, Hollanda ve Fransa gibi Avrupa ülkelerine de tespih satmaya başlamış.

Haydar Usta, bir tespihi 6 saatte tamamladığını belirterek, en fazla kehribar ve katalin malzemelerini tercih ettiğini söylüyor. Ukrayna, Rusya ve Almanya’dan ülkemize ithal edilen balina dişi ve mors dişinin yanı sıra Afrika’dan getirilen fil dişi ve fosil mamut dişi gibi materyaller kullandığını dile getiren Öner, ağaç grubundan da en çok gül ağacı, kuka, pelesenk, yılan ağacı, öd ağacı, demir ağacı ve kral ağacını kullanıyor.

Çorumlu tespih ustası Haydar Öner, tespihçiliğin ince bir sanat olduğunu ifade ederek, kullanılan malzemelerin önemine dikkat çekiyor. Haydar Usta, bu konudaki düşüncelerini şu şekilde aktarıyor:

“Genel olarak kehribar grubunda olduğu gibi katalin grubu da suistimale oldukça açık bir ürün grubudur ve art niyetli kişiler tarafından bu durum kullanılmaktadır. Katalin malzeme geçmiş dönemde üretilmiş, günümüzde devamlılığı olmayan bir malzemedir. Bugün çeşitli yollarla benzer malzemeler üretilmekte ve katalin adı ile satışı gerçekleştirilmektedir. Katalin ilk kez 1927 yılında Amerika’nın New York şehrinde patenti alınarak üretilmiş olan, saydam ve yarı saydam özellikler gösterebilen, her renkte üretilebilen ve ısıya dayanıklı sert bir malzemedir. 1930-1950 yılları arasında tüketim malları yapımında oldukça tercih edilmiştir. Katalin üretildiği dönemlerde çeşitli ev eşyaları, takılar, dekoratif amaçlı radyolar, aksesuarlar yapılmıştır ve günümüzde bu ürünler koleksiyonerler tarafından aranmaktadır. Bildiğim kadarıyla 1950’li yıllarda katalin üretimi durmuştur. Dolayısıyla piyasada “Osmanlı katalini” adıyla satılan ürünlerin gerçek katalin olmadığını, çünkü katalinin ilk üretiminin Cumhuriyet sonrasına rastladığını hatırlatmak isterim.”

Haydar Usta hâlen Etlik, Yükseltepe’deki atölyesinde tespih üretimini büyük bir titizlikle sürdürüyor ve ortaya çıkardığı tespihlerin her biri, 500 lira ile 10 bin dolar arasında değişen fiyatlarla alıcı buluyor.

Çorumlu Haydar Usta’nın el emeği, göz nuru ürettiği birbirinden özel tespihleri, aralarında milletvekili ve sanatçıların da bulunduğu çok sayıda tespih tutkunu, büyük bir zevkle kullanıyor.


(Recep SERBES)

Son Güncelleme: 22.08.2014 02:32