“Eşit ve özgür yaşamak istiyoruz”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde kadınlar eşitlik ve özgürlük için sokaklara indi.

Güncel 26.11.2019, 22:50
462
“Eşit ve özgür yaşamak istiyoruz”

Çorum Kadın Platformu tarafından Çorum Park önünde kitlesel basın açıklaması yapılarak, “şiddete hayır” haykırışı yapıldı.

Şiddete karşı yaşamı savunmak amacıyla düzenlenen etkinliğe siyasi partiler, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi.

“Şiddete Hayır” yazılı pankart açan kadınlar, ellerini boyayıp pankart üzerine basarak “kadına, çocuğa şiddete hayır” dedi. Yaşadıkları eril şiddet sonucu hayatını kaybeden kadınların maskeleri takılarak kısa hayat hikâyelerinin okunduğu eylem sırasında onların anısına yaptırılan sembolik maket önünde anma yapıldı.

Erkeklerin de destek verdiği eylem sırasında; “yaşasın kadın dayanışması”, “cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye son”, “hiç kimsenin namusu olmayacağız”, “susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “kadınız, anayız, barıştan yanayız”, “eşitlik olmadan, adalet olmaz”, “ölümden değil, yaşamdan yanayız” şeklinde sloganlar atıldı.

Kadınlar ayrıca düdük ve ıslık çalarak şiddeti protesto etti. Çorum Kadın Platformu adına bir açıklama yapan Nurcan Hasırcı Doğan, kadına yönelik her türlü şiddeti önleyen ve kadınları koruyan yasal düzenlemelerin acilen yapılmasını talep etti.

(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak 06:25
Güneş 07:54
Öğle 12:55
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@